Kripto Para

Cardano kurucusuna göre Bitcoin dijital altın!

  Cardano kurucusu Charles Hoskinson, bu kez Bitcoin için kameralar karşısındaydı. Hazırladığı 16 dakikalık YouTube yayınında konuşan Hoskinson, BTC dijital altın mı tartışmalarına katılarak lider kripto paranın bu misyonu üstlenebileceğini savundu.

  Kripto piyasalarının renkli ismi Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, yine kameralar karşısındaydı. Ünlü CEO YouTube üzerinden hazırladığı bir videoda piyasa kapitalizasyonuna göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’e (BTC) değindi. Hoskinson, BTC altın mı tartışmalarına katıldı.

  “Bence Bitcoin Sadece Dijital Altın Değil”

  Bitcoin’in dijital altın olup olamayacağı tartışmaları, özellikle son rallide sıkça dile getirildi. Merkez bankalarınca basılan paralar doğrultusunda 69 bin dolarlık Kasım 2021 zirvesine soluksuz ulaşan lider kripto para biriminin sıkılaştırma politikası sonrası gösterdiği düşük performans ise bu tartışmaları rafa kaldırmıştı.

  Cardano’nun kurucusu Hoskinson bu tartışmalara katıldı ve BTC’nin dijital altın olduğu konusuna verdiği destekle herkesi şaşırttı. 16 dakikalık YouTube canlı yayınında bu konu hakkındaki düşüncelerini paylaşan Hoskinson, “Bitcoin’in dijital altın olduğu hakkında çok şey duyuyorsunuz. Buna katılmam sizi şaşırtabilir. Bence Bitcoin sadece dijital altın değil, aynı amanda gerçek kullanımı ve faydası var.” ifadelerini kullandı.

  “İnsanlar Gerçek Hayatta BTC Kullanmak İstemiyor”

  Hoskinson BTC’nin dijital altının ötesinde olabileceğini söylerken, bir değişim aracı ve hesap birimi olarak yetersiz kaldığını da kabul etti. Canlı yayında, “Sorun şu ki, Bitcoin bir değişim aracı ve hesap birimi kadar iyi değil. Bir şeyleri BTC ile fiyatlandırmak zordur. İnsanlar gerçek hayatta Bitcoin kullanarak işlem yapmak istemiyor; sadece saklamak istiyorlar.” şeklinde konuştu.

  Bitcoin Altının Yerini Alabilir Mi?

  Bitcoin ve altın karşılaştırması son dönemlerde giderek alevlendi. Altının arzının sınırlı olması gibi BTC arzının da 21 milyon adetle sınırlı olması, enflasyona karşı koruma anlamında dijital para biriminin altın ile kıyaslanmasına yol açtı.

  Ralli döneminde bu iş o kadar ileri gitti ki altın ile BTC performansları karşılaştırılarak BTC’nin altından daha güvenli olduğu çıkarımları yapıldı. Son yaşanan çöküş düşünüldüğünde ise ons altın değer kaybetse de BTC’de görülen değer kaybı daha fazla oldu. Hoskinson, Bitcoin’in dijital altın olabileceğini söylerken bu riskli yapısını görmezden gelmiyor ve BTC’nin dijital altın olarak kabulü önündeki en büyük engeli volatil yapısı olarak gösteriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle