Kripto Para

BTC madencilik zorluğu yine düştü

  Son dört haftadır üst üste düşüş yaşayan BTC madencilik zorluğu dikkatlerden kaçmadı. Bitcoin madenciliği artık 1 ay öncesine göre çok daha kolay hale geldi. Yatırımcılar bu durumun BTC fiyatına nasıl yansıyacağını merak ediyor. 

  Madencilik zorluğu, en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) üretmek için kullanılan cihazların toplam işlem gücünü ifade eden hash rate oranındaki değişime göre ayarlanıyor. Bitcoin hash oranı baz alınarak her 2 haftada bir yeniden ayarlanan madencilik zorluğu, kripto para piyasasında etki yaratabiliyor

  Edinilen bilgilere göre Bitcoin madencilik zorluğu son 4 haftadır düşüş yaşıyor. BTC madencilik zorluğu, Türk saati ile 02.32’de çıkartılan 691.488. blok ile birlikte yüzde 4.81 oranında düşüş yaşadı. Bu durum, BTC madenciliğinin bu oranda kolaylaştığı anlamına geliyor. 

  BTC Hash Rate Ciddi Oranda Düştü

  Çin’in Bitcoin madencilerine karşı başlattığı savaş, pek çok madencilik tesisinin kapanması ile sonuçlanmıştı. Çin’den gelen yasaklar, BTC madenciliğinde ve hash rate üzerinde ciddi bir düşüşü beraberinde getirdi. Bu yüzden 2 haftada 1 güncellenen madencilik zorluğunda da bazı değişimler söz konusu oldu.

  Çin kaynaklı problemlerin ardından BTC madencilik zorluğu mayıs ayı sonunda yüzde 16 oranında düştü. Devam eden aylarda haziranın ortasında yüzde 5, temmuz ayı başında ise rekor seviyede düşüş yaşayarak yüzde 28 oranında gerilemişti. Bu son gerileme, Bitcoin madencilik zorluğu tarihindeki en büyük düşüş olarak dikkat çekti.

  Bir Sonraki Güncellemede Artış Bekleniyor

  Kripto para sektöründen gelen güncel veriler, bir sonraki ayarlamada Bitcoin madencilik zorluğunun artışa geçeceğini gösterdi. Fakat bu durumun gelecek 2 haftalık süre içinde değişme olasılığını olması yatırımcıların kafasını karıştırdı. Uzmanlar BTC hash rate oranının artış göstermesi durumunda madenciliğin daha zor hale gelmesini bekliyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle