Bitcoin ve altın arasındaki çekişmeye Goldman Sachs yorumu

  Finans dünyasının önde gelen bankacılık devi Goldman Sachs, son dönemde gündemden düşmeyen altın ve Bitcoin rekabetine değindi. Banka analistleri, iki varlıkların büyümeye devam edeceğini belirtti…

  Kripto para sektörü hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulunan Goldman Sachs analistleri, piyasanın güncel görünümü hakkında yorumlamalar yaptı. Güç kaybeden dolar ve negatif bölgedeki faiz getirileri göz önüne alındığında Bitcoin ve altın büyümeye devam edebilir. Uzmanlar Bitcoin ve altın rekabetinde bu iki varlığın birbirinden pay almaya çalışacaklarını düşünmüyor.

  Bitcoin ve altın fiyatları arasında ters korelasyon olduğu düşünülse de Goldman Sachs analistleri bu görüşe katılmıyor. Kripto para basınında yer alan Goldman Sachs güncel piyasa raporuna göre analistler, “Şartlar her iki varlığın büyümesi için elverişli.” yorumunda bulunmasıyla dikkat çekti.

  Güncel verilere göre Türk Lirası cinsinden BTC fiyatı 1 Bitcoin %bitcoin+try% TL. Amerikan Doları cinsinden güncel BTC fiyatı 1 Bitcoin %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son 24 saatte BTC fiyatı %bitcoin+yuzde%.

  Bitcoin Değerli Metaller İle Kıyaslandı

  Sadece Bitcoin ve altın arasındaki rekabeti değil diğer değerli metalleri de göz önünde bulunduran finans uzmanlarının yayınladığı rapor büyük ilgi gördü. Goldman Sachs analistleri, bakır, çinko, kalay gibi metalleri ile Bitcoin performansını kıyasladı. Uzmanlara göre söz konusu metallerle Bitcoin fiyatı arasında ekim ayından beri çok güçlü bir korelasyon olduğu gözlemlendi.

  Analistler bu korelasyonun sebebini yatırımcıların enflasyon risklerinden korunmak istemeleri olarak açıkladı. Ayrıca Bitcoin ile bazı metallerin uzun vadede yüksek getiri imkanı sunmaları da uzmanlara göre bu korelasyonu yaratan önemli faktörler arasında yer alıyor. 

  Bitcoin Riskli, Altın Risksiz Kazandıracak

  Goldman Sachs’in, altın fiyatına yönelik tahminleri geçtiğimiz aya paralel olarak yine “bullish” olarak açıklandı. Finans uzmanlarına göre altının, riskten kaçınmak isteyenlerin tercihi olarak portföylerde yer almaya devam etmesi bekleniyor. Öte yandan Bitcoin’in riskli alanda bulunmaya devam ettiğini ifade eden uzmanlar, BTC ile altının portföydeki rollerinin tamamen farklı olduğunu vurguladı.

  Altın piyasasında risk bulunmazken, Bitcoin piyasasının riskli olmasına temel sebep olarak da BTC’nin yüksek volatilite sorunu gösterildi. Goldman Sachs uzmanı Sharmin Mossavar-Rahmani, Bitcoin’de görülen yüksek volatilite hakkında kripto para yatırımcılarına önemli uyarılarda bulundu. Ünlü analist, durumun BTC’yi değer deposu olmaktan veya ödeme aracı olarak kullanılmaktan uzaklaştırdığına dikkat çekti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle