Kripto Para

BTC madenciliğinde zorluk derecesi en üst seviyede

  Bitcoin (BTC) madencileri bir blok üretebilmek için birbirleriyle rekabet ediyor. Madencilerin ne kadar fazla rekabet etmesi gerektiğini gösteren “zorluk derecesi”, 13 Mayıs tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Zorluk derecesi yaklaşık olarak her 14 günde bir güncelleniyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Aralık 2020 döneminden bu yana elde ettiği değer artışları ile tüm dünyada ilgi odağı haline gelmişti. Ancak son haftalarda Bitcoin değer kayıpları ile gündeme geliyor. Bitcoin fiyatındaki çift yönlü hareketliliklerde birçok faktör etkisini gösteriyor. Bu faktörlerden biri de Bitcoin madenciliğine bağlı olarak değişiklik gösteren veriler. BTC madencilerinin bir blok üretiminde birbirleri ile ne kadar fazla rekabet etmesi gerektiğini gösteren “zorluk derecesi” 13 Mayıs tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Yaklaşık olarak 14 günde bir güncellenen zorluk derecesi 13 Mayıs TSİ 11.58’de 25,05 trilyon olarak güncellendi.

  BTC Madenciliği Yapmak Hiç Olmadığı Kadar Zor

  13 Mayıs tarihinde Bitcoin, farklı gelişmelere bağlı olarak gün içinde %10’dan fazla değer kaybetti. Bu değer kaybından sonra gelen güncelleme ile BTC madenciliği yapmak daha önce hiç olmadığı kadar zorlaştı. Bir önceki rekor Nisan ayı ortalarında 23,58 trilyon ile kırılmıştı. Zorluk derecesi her 2,016 blokta değişir. Zorluk derecesi madenciler arasındaki rekabetin arttığı ve hash oranın yükseldiği dönemlerde artış gösterir. Rekabet azaldığında zorluk derecesi de azalır. Rekabetin düzeyi ise bloklar arasındaki ortalama süreye göre ölçülür.

  Ekim 2017’den Bu Yana Bir İlk

  BTC ağındaki zorluk derecesi bir önceki ölçümde 20,61 T olarak güncellenmişti. 13 Mayıs tarihinde 683.424 numaralı blokta yaşanan değişiklik, zorluk derecesinin %21,7 oranında arttığını gösteriyor. The Block’tan Wolfie Zhao’nun haberine göre zorluk derecesi Ekim 2017’den bu yana hiç tek seferde %20’den fazla artmamıştı. BTC fiyatındaki düşüş ve zorluk derecesindeki artış, madencilerin daha az para kazanmaya başladığına işaret ediyor.

  Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden biri olan Bitmain’in kurucusu Jihan Wu, Nisan ayında BTC üretiminde kullanılan enerjinin çevre dostu olmadığı konusunda uyarıda bulunmuştu. Elon Musk da 13 Mayıs tarihinde aynı kaygılardan dolayı Tesla’nın BTC ile ödeme alımlarını askıya aldığını duyurdu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle