Kripto Para

Bu gösterge BTC’de ayı piyasasının bittiğini söylüyor!

  Lider kripto para birimi Bitcoin, son 7 gün içinde 32 bin dolar ile 36 bin dolar seviyeleri arasına sıkışıp kaldı. Bitcoin ağında yapılan ölçümler, konsolidasyon sürecinin sonunda varlığın ayı piyasasından çıkmış olabileceğini gösteriyor…

  Bitcoin (BTC) fiyatı haftalık bazda en yüksek 36 bin 460 dolar seviyesine çıkarken en düşük 32 bin 775 dolardan işlem gördü. En büyük kripto para birimi bu seviyeler arasında konsolidasyon sürecine girdi. Bu fiyat seviyeleri, uzmanlara göre BTC fiyatında sıkışıklık yaşandığını gösteriyor olabilir.

  Bitcoin etkileri özellikle hash oranı ve madencilik algoritması ile bağlantılı olarak başka ölçümlerle de yakından takip ediliyor. Çin’den gelen madencilik yasakları, BTC hash oranını tarihin en düşük seviyelerine düşürmüştü. Ortalama blok aralığı ağ üzerindeki her bloğun madenciliği için geçen süreyi gösterdiği ve hash gücü düştüğü zaman artmasıyla önem taşıyor. 

  Bitcoin Hash Oranı Dip Yaptı

  Bitcoin’de 24 saatlik ortalamada bir bloğun kazılması için gereken süre 32.6 dakika olarak kayıtlara geçti. Bu ortalama, 600 saniyelik blok süresinden yüzde 226 daha uzun olması sebebiyle dikkat çekti. Bu ortalamanın meydana gelmesinde Çin kaynaklı büyük madencilik göçünün önemli bir etkisi olduğu biliniyor.

  Normal koşullarda BTC hash oranı ortalaması 160 EH/s olarak kaydedildi. Ancak bu hafta yaşanan gelişmelerle birlikte hash oranı 65 EH/s seviyelerine kadar geriledi. Bu düşüş ayrıca Bitcoin zorluk protokolünün de etkilenmesine yol açtı. Bu hafta tarihin en büyük ayarlaması olan yüzde 27.94 oranında Bitcoin zorluk ayarı yapıldı. 

  Ayı Piyasasının Bittiğini İşaret Ediyor

  BTC madenciliğinde zorluk güncellemesi yapılarak zorluk şeridinin tersine çevrilmesi sağlandı. Söz konusu zorluk şeridi ters çevirme çok nadir olarak gerçekleştiği ve madenci kapitülasyonunu temsil ettiği için önem taşıyor

  Kripto para uzmanları, bu olayın sadece ayı piyasalarının sonuna doğru ya da bir yarılanmadan sonra gerçekleştiğini vurguluyor. Dolayısıyla zorluk şeridinin tersine dönmesi, içinde bulunduğumuz ayı piyasasının artık sona erdiğini bir işareti olarak görülebilir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle