BTC lale balonuna benzetildi!

  Kripto para piyasasında ani değer artışları görüldüğünde, yüksek fiyat tahminleri gündeme geliyor. Tam aksi durumda ise birçok ünlü isim düşük fiyat tahminleri ile dikkat çekiyor. 19 Mayıs tarihinde yaşanan sert düşüşler sonrası, Guggenheim CIO’su Scott Minerd da Bitcoin (BTC) hakkındaki görüşlerini değiştirmesi ile gündeme geldi.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sert değer artışları yaşadığında genelde piyasada yüksek Bitcoin (BTC) fiyat tahminleri gündeme geliyor. Bunun birçok örneği özellikle Aralık 2020 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında görüldü. Zira bu süreçte Bitcoin bir ralli içindeydi ve genel tabloda yükseliş eğiliminde bulunuyordu. Ancak Bitcoin, volatil yapıya sahip bir varlık ve her zaman yükselişlerle gündeme gelmiyor. BTC fiyatında düşüşler yaşandığında da bu kez düşük fiyat tahminleri gündeme gelmeye başlıyor. Bunun bir örneği bu kez de Guggenheim CIO’su Scott Minerd’dan geldi.

  Minerd Kripto Paraları Lale Balonu’na Benzetti

  Scott Minerd, kripto para piyasalarında yapmış olduğu dikkat çekici açıklamaları ile biliniyor. Minerd tam da sert düşüşlerin ardından, kripto paraların değerlerinin çok üzerinde işlem görmeye başladığını dile getirerek fikir değişikliğine gittiğini gösterdi. Minerd, Bitcoin ve kripto paraları Lale Balonu’na benzetti. 17. Yüzyıl’da Hollanda’da lalelerin para yerine geçmeye başlaması ve çok yüksek değerlere ulaşması çılgınlığı kötü sonuçlanmıştı. Minerd, kripto paraların sonunun da buna benzeyeceğini iddia etti.

  Minerd Tepkilerin Odağında

  Kripto para piyasalarının toplam değeri 8 gün içinde yüz milyarlarca dolar geriledi. Minerd’ın söz konusu yorumlarını tam da bu dönemde yapması, birçok kişi tarafından “fırsatçılık” eleştirilerine maruz kaldı. Halbuki Guggenheim kısa süre önce yayınladığı bir gönderide Bitcoin’in 600 bin dolara kadar yükselebileceğini vurgulamıştı. Minerd ise kişisel yorumunda BTC için 400 bin dolarlık fiyat tahmininde bulunmuştu. Kısa sürede Minerd’ın böyle köklü bir fikir değişikliğine gitmesi, tepki çekti.

  Novagratz’ın Konuya İlişkin Yanıtı

  Galaxy Digital CEO’su Mike Novagratz, bu konuya ilişkin verdiği yanıtta bunun ilginç bir ifade olduğunu belirtti. Ünlü CEO, kripto paralardaki son düşüşlerin talepten kaynakladığının ifade edilmesinin ilginç olduğunu söyledi ve bunun 2017’de de yaşandığını hatırlattı. Novagratz, sağlam temele sahip olan varlıkların yükselmeye devam edeceğini savundu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle