FED Başkanı Powell’ın açıklaması BTC’de beklentileri bozdu

  ABD Merkez Bankası (FED), finansal piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Piyasanın beklentisiyle paralel bir şekilde faize dokunmayan FED Başkanı Jerome Powell, açıklamalarıyla piyasaları baskıladı.

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında düşüş sürüyor. Küresel piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasalarında da gözler ABD’den gelecek haberlere çevrilmişti. FED, dün akşam yılın ilk faiz kararını açıkladı. Toplantının ardından FED Başkanı Jerome Powell açıklamalarda bulundu.

  Başkan Powell’ın politika faizinin geleceğine yönelik demeçleri, kripto para piyasasını da etkiledi. FED Başkanı, piyasanın beklentisine rağmen Mart ayında bir faiz indirimi olmayacağını söyledi. Toplantının ardından 43 bin 700 dolar seviyelerinden işlem gören BTC’de düşüş sürüyor.

  BTC ve ETH’de Yükseliş Gelecek Mi?

  En büyük kripto para birimi BTC fiyatında ilk başta yükseliş yaşansa da yakında faiz indirimi olmadığının açıklanması satış baskısını arttırdı. BTC fiyatı yüzde 2 civarında değer kaybıyla 42 bin 150 dolara kadar geriledi. Yatırımcılar, BTC’de yeni bir yükseliş başlaması için piyasayı hareketlendirecek bir gelişme bekliyor.

  BTC ile birlikte kripto para piyasası genelinde satışlar hız kazandı. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), son dönemde BTC’den daha iyi performans gösteriyordu. Ether ETF’lerinin (borsa yatırım fonu) 2024 yılı içinde onaylanacağına dair söylentiler ETH yükselişinde katalizör olmuştu.

  Powell’ın Faiz Demeçleri Piyasayı Sarstı

  FED Başkanı Jerome Powell, piyasaların faiz beklentisine şimdilik kapıyı kapatmış olması ETH fiyatında düşüşe neden oldu. Geçen ayın kapanışını 2 bin 300 dolara yakın yerden yapan ETH’de yüzde 3’ün üzerinde düşüş oldu. Piyasa değerine göre ilk 10 listesinde yer alan diğer kripto para birimlerinde de değer kaybı sürüyor.

  Yeni yılın ilk gününden itibaren pozitif sinyaller veren ABD borsalarında kırılganlık arttı. Mart ayında faiz indirimi bekleyen piyasalar, Başkan Powell’ın demeçleri sonrası güç kaybetti. Teknoloji şirketlerinin listelendiği ve kripto para şirketlerine de yer veren Nasdaq 100 endeksi yüzde 2’ye yakın kayıpla günü kapattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle