Kremlin’den BTC açıklaması geldi! Vatandaşlar ne düşünüyor?

  Kripto paralara karşı mesafeli bir tavır ortaya koymayı tercih eden Rusya’dan, Bitcoin’e (BTC) ilişkin bir açıklama geldi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın Bitcoin’i “bir ödeme aracı” olarak tanımaya henüz hazır olmadığını dile getirdi.

  Kripto para piyasalarının yaygınlaşması ile birlikte ülkelerin bu sektöre karşı nasıl bir tavır belirleyeceği merak ediliyordu. Bu yönde hem pozitif hem de negatif anlamda birçok adım atıldı. Örneğin negatif yönde en ciddi adımları Çin atarken, pozitif yöndeki en ciddi adımları da El Salvador attı. Ancak bazı ülkeler ise bu sektöre daha mesafeli durmayı tercih etti. Bu alanda ne gibi tavırlar alacağı merak edilen Rusya ise gittikçe negatif yönde ilerleyen tavırlar sergilemeye devam ediyor.

  Rus Vatandaşlar BTC’yi “En İleriye Dönük Yatırım Aracı” Olarak Görüyor

  Rusya’da politika yapıcıları her ne kadar kripto paralara karşıt bir tavır ortaya koyuyor olsa da Rus yatırımcılar için durum aynı görünmüyor. 2 gün önce Rusya Döviz Komisyoncuları Birliği (AFD) tarafından yürütülen bir anketin sonuçlarına göre, Rus yatırımcılar Bitcoin’i (BTC) altın ve forekse tercih ediyor. 502 Rus yatırımcının katıldığı ankette, katılımcıların %77’si Bitcoin’i “En ileriye dönük yatırım aracı” olarak değerlendirdi. Ankete katılanların sadece %23’lük kısmı şu ana kadar hiç dijital para yatırımı yapmadığını belirtti.

  AFD Başkanı’nın Ankete İlişkin Açıklamaları

  Anket sonrası açıklama yapan AFD Başkanı Evgeny Mashrov, Rus yatırımcıların dijital varlıkları artık “aldatma ürünü” olarak değil, gerçek birer yatırım ürünü olarak değerlendirmeye başladıklarını dile getirdi. AFD’nin düzenlediği anketin sonuçları, Rusya Merkez Bankası ve Devlet Duma Mali Piyasalar Komitesi’ne gönderilecek. Bu anketin sonuçlarından yola çıkıldığında, politika yapıcıları ile Rus vatandaşların kripto paralar konusunda aynı çizgide olmadıkları görülüyor.

  Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov’un Açıklamaları

  Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, 7 Eylül Salı günü muhabirlere yaptığı açıklamasında Bitcoin ile ilgili konuştu. Peskov, Rusya’nın Bitcoin’i “bir ödeme aracı” olarak tanımaya hazır olmadığını ifade etti. Peskov, Bitcoin gibi kripto varlıkları yasal birer ödeme aracı olarak tanımanın finans sistemine zarar vermekten başka hiçbir şey yapmayacağını ifade etti. Peskov ayrıca Rusya’nın bu yönde adım atması için “en ufak bir neden bile olmadığını” dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle