Kripto Para

BTC ile kara para akladığı iddia edilen şahıs yakalandı

  ABD’de 10 yılda toplamda 1,2 milyon adet Bitcoin’i, “karıştırıcı” aracılığıyla akladığı iddia edilen, Rus ve İsveç vatandaşlığı bulunan bir kişi tutuklandı. Tutuklanan şahıs “kara para aklama” ve “lisanssız para transferleri” faaliyetleri ile suçlanıyor.

  Kripto para piyasasının 2021’de hızla büyümesi, beraberinde birçok tartışma konusunu da gündeme getirdi. Özellikle kripto para alanına temkinli yaklaşan ülkeler ve isimler, bu sektörde “kara para aklama” gibi yasadışı faaliyetlerin sıkça yapıldığını dile getirdi. Ülkeler ve yatırımcılar bazında kripto paralar artısıyla, eksisiyle tartışılmaya devam ederken, bu söylemlere örnek olabilecek bir olay ortaya çıktı.

  “Bitcoin Fog” Nedir?

  ABD’de “Roman Sterlingov” isimli Rus ve İsveç vatandaşlığı bulunan kişi, Bitcoin karıştırıcısı aracılığıyla 10 yılda toplamda 1,2 milyon adet Bitcoin’i (BTC) akladığı iddiası ile tutuklandı. Mahkeme kayıtlarına göre şahıs “kara para aklama” ve “lisanssız para transferi” eylemlerini gerçekleştirmekle suçlanıyor. Sterlingov’un “Bitcoin Fog” isimli Bitcoin karıştırıcısı ile işlemlerin yapıldığı zamanın değerinde 336 milyon dolarlık Bitcoin akladığı iddia edildi.

  Bitcoin karıştırıcıları, çoğu zaman kimliğini gizli tutmak isteyen kripto para sahipleri tarafından kullanılıyor. Bitcoin Fog ilk kez 2011 yılında hizmet vermeye başladı ve şu ana kadar bu sistemin 1,2 milyon Bitcoin transferinde kullanıldığı tahmin ediliyor. İşlemlerin yapıldığı dönemde 336 milyon dolara denk gelen gönderim adresleri arasında Silk Road 2.0, Evolution, Agora ve AlphaBay gibi platformlar bulunuyor.

  Yetkililer Sterlingov’a Nasıl Ulaştı?

  ABD Vergi Kurumu (IRS) özel ajanının belirttiğine göre Bitcoin Fog sisteminde aklanan Bitcoin’ler arasında, daha önce bazı kripto para borsalarından çalınan Bitcoin’ler de bulunuyor. Mahkeme kayıtlarında, federal ajanların Blockchain kayıtlarını inceleyerek 1,2 milyon adet BTC sonucuna ulaştıkları öğrenildi.

  IRS Suçları Özel Ajanı Devon Beckett, Bitcoin Fog üzerinde BTC karıştırma işlemi gerçekleştirdi. Ajan, böylece sistemin düzgün çalışır halde olduğunu doğruladı. Ardından kontrollerini sağlayan ajan, Roman Sterlingov’a ulaşmayı başardı. Beckett mahkemeye sunduğu beyanında şu ifadelere yer verdi:

  “E-postalar, mali kayıtlar, internet servis sağlayıcı kayıtları, ek soruşturma bilgileri, Bitcoin işlem analizleri sonucunda, Roman Sterlingov’un Bitcoin Fog sisteminin baş operatörü olduğu sonucuna ulaştık.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle