Kripto Para

Elon Musk BTC ve DOGE’a ne kadar etki ediyor?

  2021 yılında sosyal medya paylaşımlarıyla kripto para piyasalarına damgasını vuran Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin’e (BTC) ve Dogecoin’e (DOGE) olan etkisi karşılaştırıldı. Veriler, Musk’ın DOGE’a oldukça pozitif, BTC içinse net gelirlere negatif etkisi olduğunu gösteriyor.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında ciddi büyümeler elde etti ve sektör günden güne yeni katılımcılarla genişlemeye devam ediyor. 2021 yılında elde ettiği “dünyanın en zengin insanı” unvanı ile tüm dünyada popülarite yakalayan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın piyasaya girişinin de bu büyümeye etkisinin olduğu düşünülüyor. Başlarda Bitcoin’e (BTC) destek veren ve sonradan desteğinin neredeyse tamamını Dogecoin’e (DOGE) kaydıran Musk’ın, söz konusu varlıklara ne derece etki ettiği verilerle ortaya çıktı.

  Elon Musk ve Bitcoin (BTC)

  Elon Musk, kripto para piyasalarında var olduğunu Şubat ayında Twitter biyografisine “Bitcoin” yazarak göstermişti. Bununla birlikte BTC’nin yükselişine ciddi bir katkıda bulunan Musk, daha sonra CEO’su olduğu Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık BTC satın aldığını duyurmuştu. Ardından Tesla’nın BTC ödemelerini de kabul edeceğini dile getiren Musk, daha sonra BTC madenciliğinin çevreye verdiği zarardan dolayı, Tesla’nın BTC ödemelerini askıya aldığını açıklamıştı. Ancak Musk, buna rağmen Tesla’nın elindeki BTC satmaya niyetinin olmadığının da sinyalini vermişti.

  Elon Musk ve Dogecoin (DOGE)

  Öte yandan Dogecoin (DOGE) ile ilgili olarak da sık sık paylaşımlarda bulunan Musk, Bitcoin’e olan desteğinden çok daha fazlasını DOGE için göstermişti. DOGE ile ilgili olarak artık daha seyrek olsa da MEM paylaşımlarına sosyal medyadan devam eden Musk, birçok kişi tarafından DOGE’a sağladığı katkılarla DOGE kazancı elde eden kişiler tarafından “kurtarıcı” olarak görülüyor. Ancak Musk’ı, piyasayı manipüle ettiği iddialarıyla eleştirenler de oldukça fazla.

  Musk ve Saylor’ın Kripto Paralara Etkileri

  Veri toplama sitesi olan The Tie ve kripto para alım satım platformu eToro; Elon Musk ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’un Twitter paylaşımlarının BTC ve DOGE fiyatlarında nasıl bir etkiye sahip olduğunu karşılaştırdı. Araştırma sonucuna göre Musk’ın BTC ile ilgili tweetleri BTC’ye ortalama %1,6’lık negatif bir getiri sundu. Saylor’ın etkisinin ise aynı kulvarda %0,6’lık pozitif getiri sağladığı görüldü. Musk’ın DOGE tweetlerinin ise DOGE ciddi kazançlar sağladığı görüldü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle