Kripto Para

Thodex’in firari kurucusu Faruk Fatih Özer yakalandı!

  Kırmızı bültenle aranan Thodex’in firari kurucusu Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta yakalandı! Arnavutluk polisince Arnavutluk’un Vlora kentinde yakalanan Özer’in biyometrik sonuçlar ile kimliğinin teyit edildiği bilgisi paylaşıldı.

  Kripto para borsası Thodex’in firari kurucusu Faruk Fatih Özer, Arnavutluk polisince Vlora kentinde yakalandı. Bu sabah saatlerinde Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Bledar Çuçi ile T.C. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu görüşmesi ile paylaşılan bilgiye göre firari kurucunun kimliği biyometrik sonuçlar ile teyit edildi.

  “Türkiye’ye İadesi İşlemlerine Başlandı”

  Hakkında Thodex isimli kripto para borsasındaki hesaplara erişilemediği ve şirket sahibinin yurtdışına kaçtığı yönündeki ihbar üzerine 22 Nisan 2021’de resen soruşturma başlatılan ve Kırmızı Bülten ile aranan Faruk Fatih Özer, Arnavutluk polisi tarafından yakalandı. Firari kurucunun kimliği Arnavutluk yetkililerince biyometrik sonuçlar ile teyit edilirken, 23 Nisan 2021’de hakkında kırmızı bülten çıkartılan Özer’in Türkiye’ye iadesi için işlemlere başlanıldığı bilgisi verildi.

  20 Nisan 2021’de yurtdışına çıktığı belirlenen ve 3 gün sonra kırmızı bülten çıkartılan Özer ile ilgili açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı, Fatih Özer’in Türkiye’ye iadesi işlemlerine başlanıldığını söyledi.

  356 Milyon TL Zarara Uğratmıştı

  Kripto para borsası Thodex üzerinden binlerce insanı mağdur ettiği iddiası ile kırmızı bültende aranan Faruk Fatih Özer, 20 Nisan 2021’de yurtdışına çıkarak firari statüsüne düşmüştü. Hakkında devam eden soruşturma kapsamında 2027 kişi müşteki sıfatı ile yer alırken, CEO Özer’in de aralarında bulunduğu 21 şüpheli hakkında 3 ayrı suçtan 40 bin 564’er yıl hapis cezası istemi ile iddianame hazırlanmıştı. 21 şüpheli hakkında tam 2027 kişi şikayetçi olmuş, iddianamede toplam uğranan zararın 356 milyon lira olduğu kaydedilmişti.

  3 Ayrı Suçtan Rekor Hapis İstemi

  356 milyon lira zarara yol açtığı hazırlanan iddianamede yer alan CEO Özer ve 21 kişi hakkında savcılık rekor hapis cezası istedi. 21 şüpheli hakkında 40 bin 564’er yıla kadar hapis istemi sürerken, iadenin gerçekleşmesi ile birlikte devam eden yargı sürecinde nelerin yaşanacağı 2027 Thodex mağduru ve editörlerimizce yakından izlenecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle