Kripto Para

BTC fiyatındaki düşüş panik yarattı!

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatında kısa süreliğine 35 bin dolar seviyesinin altı görüldü. Bitcoin yatırımcılarını endişelendiren bu gelişme ile birlikte kısa sürede piyasadan 100 milyar dolar buhar oldu…

  Kripto para piyasasının işlem hacmine göre en büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki değişimler yatırımcıları tedirgin ediyor. Son dönemde sert düzeltmeler yaşayan BTC, özellikle El Salvador’dan gelen yasal para birimi kabulünün arından ciddi bir yükseliş hareketine başlamıştı. Bitcoin fiyatında 38 bin dolarlı seviyelerin görülmesine rağmen bu yükseliş hareketi kalıcı olamadı.

  Hafta sonu kripto para piyasasında satış baskısının artması BTC yatırımcılarını da tedirgin etti. Neredeyse aylardır Bitcoin fiyatında devam eden hafta sonu düşüşlerine bir yenisi daha eklendi. Lider kripto para birimi kısa sürede yaşadığı sert düşüş sonrasında 35 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Kripto Para Piyasasından 100 Milyar Dolar Silindi

  BTC fiyatındaki bu düşüş, özellikle acemi yatırımcılarda panik satışlarını da tetiklerden kripto para piyasasının genelinde 100 milyar dolardan fazla kayıp yaşandı. Kripto para piyasasının toplam değerinin yeniden düşüş göstermesi, BTC ile birlikte altcoin yatırımcılarını da tedirgin etti. 

  Bitcoin fiyatındaki düşüşün sebebini araştıran analistler, bu duruma en basit tabiri ile hafta sonu likiditesi yanıtını verdi. Hafta sonunda kripto para piyasasındaki likiditenin ciddi oranda azaldığı biliniyor. Bitcoin’in son 24 saat içindeki ticari hacminin de 36 milyar dolar olması bu değişimleri gösteren bir işaret olarak kabul edildi. 

  En Fazla Likidasyon Yaşayan Kripto Para Birimleri

  Bybt verileri baz alındığında deneyimli analistler kripto para sektöründe en çok likidasyon yaşayan kripto para birimlerini de sıralamış oldu. Vadeli işlemler piyasasında likidite olan toplam değer 446 milyon dolara ulaştı.

  Bu süreçte en fazla likidite olan kripto para birimi, Bitcoin olarak ilk sırada yer aldı. BTC’nin hemen ardından satışların yoğunlaştığı kripto para birimi ETH olurken XRP üçüncü basamakta bulundu. Dördüncü sıra ise analistleri de şaşırtan Chiliz (CHZ) kripto para biriminin oldu.  

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle