Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 27 Haziran – 3 Temmuz 2022

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan son düşüş piyasa genelinde panik yarattı. Kripto paralardaki FED baskısının yavaş yavaş geride kalmasıyla birlikte yatırımcılar BTC’de yeni dip seviye arayışına devam ediyor.

  27 Haziran ile 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  27 Haziran Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Lider kripto para birimi BTC, yeni haftaya düşüş sinyalleri ile giriş yaptı. Özellikle FED’in faiz politikasındaki yönelimi sebebiyle satış baskısı ile karşılaşan Bitcoin gün içinde yüzde 1.49 oranında değer kaybetti. Böylelikle 27 Haziran Pazartesi gününde BTC fiyatı 20.730 dolarlı seviyelere kadar geriledi. 

  En büyük kripto para borsası Binance U.S CEO’su Brian Shroder, piyasadaki düşüşlere rağmen Bitcoin’i desteklediğini ve BTC almaya devam ettiğini söyledi: “Bitcoin ve kripto para satın almaya devam ediyorum, kişisel yatırım yolculuğuma devam ediyorum. Açıkçası kişisel ve profesyonel olarak da uzun vadede BTC ve kripto paralara inanıyorum.”

  Rusya’da kripto paralara vergi muafiyetini öngören yasa tasarısı hazırlandı. Buna göre gelirler üzerinden alınacak vergi oranı dijital varlık işlemlerindeki vergi Rus şirketleri için yüzde 13, yabancı şirketler için yüzde 15 olarak belirlendi. Bu gelişmeye rağmen BTC’de olumlu sinyaller görülmedi. 

  28 Haziran Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC’deki satış baskısı haftanın ikinci gününde sürdü. Basında olumlu haber akışı alamayan Bitcoin’de kritik seviyelerde yeniden gündeme geldi. 28 Haziran Salı gününde yüzde 2.18 oranında değer kaybeden BTC’de 20.278 dolarlı seviyeler fiyatlandı. Analistler, psikolojik destek 20 bin dolar seviyesine dikkat çekti. 

  Kripto para topluluğunun sevmediği isimlerden altın destekçisi Peter Schiff, Bitcoin balinalarının hamlesini değerlendirdi. Balinaların BTC’leri 21 bin dolarlık seviyeden sattıklarına inandığını söyleyen ünlü milyarder, kripto para yatırımcılarına korku salmaya devam etti.

  “Rich Dad, Poor Dad” kitabının yazarı Robert Kiyosaki, BTC yatırımcılarının tepkisini çekti. Bitcoin’in 1.100 doları test etmesini beklediğini belirten ünlü kripto para destekçisinin bu açıklaması bazı yatırımcıların panik satışı yapmasına yol açtı. Buna rağmen BTC’deki yükselişin devam edeceğine dair beklentiler arttı.

  29 Haziran Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  En büyük kripto para birimi Bitcoin’de kademeli düşüş hareketi 29 Haziran Çarşamba gününde devam etti. Bir süredir yükselmekte güçlük çeken BTC’de ayıların piyasaya hakim olduğu net bir şekilde gürüldü. Yavaş yavaş kritik desteğe inen Bitcoin fiyatı günün sonunda yüzde 0.82 oranında değer kaybıyla 20.111 dolardan işlem gördü. 

  Kasasında 130.000 BTC bulunduran MicroStrategy şirketinin CEO’su Michael Saylor, yatırımcılara önemli tavsiyeler verdi. Sosyal medya hesabından kripto para yatırımcılarına seslenen Saylor, “Alçakgönüllü olun ve satoshi istifleyin” açıklamasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Bu paylaşımla birlikte bazı yatırımcılar BTC biriktirmeye devam ettiklerini söyledi. 

  Eski Coinbase yönetim kurulu üyesi Tom Loverro Bitcoin’de ayı piyasasının gidişatını yorumladı. Deneyimli isim, “Bu ayı piyasası bir siyah kuğu değil, yükselen faiz oranlarının sonucudur. Dolayısıyla bu yatırımcılar faiz oranları sabitlenene kadar zarar görecekler.” diyerek FED’in faiz politikasına dikkat çekti. 

  30 Haziran Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  Bitcoin’de kritik 20 bin dolar desteğinin çalışıp çalışmayacağı merak konusuyken herkesi şaşırtan hamle geldi. Yatırımcıların yükseliş beklentisine rağmen BTC gün içinde 18.682 dolara kadar düşerek panik yarattı. 30 Haziran Perşembe gününde Bitcoin fiyatındaki inişli çıkışlı hareketlilik sonrasında yüzde 0.92 kayıla 19.926 dolardan kapanış geldi. 

  En büyük kurumsal BTC alıcılarından MicroStrategy CEO’su Michael Saylor sessizliğini bozdu. Saylor, 10 milyon dolar nakit karşılığında 480 Bitcoin aldıklarını açıklarken elindeki BTC miktarını yaklaşık 130 bine çıkardı. Bu hamle kripto para piyasasında olumlu bir etki yaratmadı.

  Fundstrat Global stratejisti Mark Newton “Bitcoin’in daha fazla düşüş yaşayabileceğini“ ifade ederek yatırımcıları korkutan bir analizde bulundu: “Bitcoin’in 12.500 ile 13.000 dolar arasına kadar düşebileceğini düşünüyorum. Bu düşüşün orta vadeli alıcılara uzun vadeli alımlar yapmak için mükemmel bir yer olmasını bekliyorum.”

  1 Temmuz Cuma Temmuz Borsa Özeti 

  Piyasadaki belirsizlikler temmuz ayının ilk işlem gününde devam etti. Panik ve satış baskısının giderek arttığı piyasada Bitcoin’deki çıkışlar yatırımcıları korkuttu. 1 Temmuz Cuma günü BTC yüzde 3.33 değer kaybıyla kapanışı 19.262 dolar seviyesinden yaptı. Bu seviye, analistler tarafından oldukça kritik olarak yorumlandı. 

  Brezilya merkezli online banka Nubank, Bitcoin hamlesini duyurdu. Bankanın son açıklamasında 54 milyondan fazla kullanıcısı için Bitcoin ve kripto para alım satım hizmeti başlattığı belirtildi. Nubank ayrıca, Bitcoin ve Ethereum’u seçmelerine sebep olarak kripto pazarına hakim olmalarını gösterdi.

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği isimlerden Pantera Capital CEO'su kripto para piyasasındaki çöküşten FED'in sorumlu olduğunu vurguladı. Dan Morehead, ayrıca piyasada daha fazla çöküş yaşanabileceğini söyleyerek yatırımcılara ayı piyasasına karşı hazırlıklı olmaları tavsiyesinde bulundu. 

  2 Temmuz Cumartesi Temmuz Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde BTC’deki kayıpların telafisi olup olmayacağı merak ediliyordu. Bu süreçte düşük volatilite dözlemlenirken piyasada adeta yaprak kımıldamadı. 2 Temmuz Cumartesi günü kapanışa doğru yüzde 0.10 değer kaybeden BTC 19.243 dolarlı seviyeden işlem gördü. 

  Kripto para sektörünün tanınmış isimlerinden SkyBridge Capital kurucusu Anthony Scaramucci, SEC'in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesini değerlendirdi: “SEC’in spot Bitcoin ETF’i konusundaki ret kararları yüzünden ABD, Kanada ve Avrupa gibi diğer bölgelerin gerisinde kalma riski yaşıyor. SEC’in kararları gelecekte ABD’nin sermayesini etkileyecek ve bu durum ülkemiz için korkunç bir şey.”

  Lider kripto para birimi Bitcoin'i yasal hale getiren El Salvador, son düşüşte daha fazla BTC satın aldığını duyurdu. Başkan Nayib Bukele, dip seviye dediği 19 bin dolardan 80 BTC daha aldığını açıkladı. Bu haber kripto para basınında geniş yankı bulurken BTC fiyatına olumlu etki etmedi. 

  3 Temmuz Pazar Temmuz Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde BTC’deki toparlanma sinyalleri yükseliş bekleyen yatırımcıları umutlandırdı. Ancak Bitcoin yüzde 0.35 oranında artarak beklentilerin uzağında bir performans ortaya koydu. 3 Temmuz günündeki bu gelişmeyle birlikte lider kripto para birimi Bitcoin fiyatı 19.309 dolarlı seviyeye ulaştı.

  CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, BTC’de uzun bir süre sonra kurumsal alımların geldiğini söyledi. Ünlü analist, “Coinbase Premium Endeksinin pozitife dönmesi ve primdeki artış bir boğa koşusuna işaret etmiyor. Açıkçası bize bu fiyat aralığında kurumsal alıcıların olduğunu söylüyor.” ifadesiyle BTC’de yükseliş bekleyen yatırımcıları heyecanlandırdı.

  Kripto para destekçisi Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketi, piyasadaki büyük düşüşün ardından 440 milyon dolarlık bir zararla burun buruna kaldı. Bitcoin’in 18 ayın en düşük seviyesine gerilemesiyle şirketin BTC yatırımcılarından ciddi oranda zararda olduğu ifade edildi. Bu gelişmeler BTC’deki ayı piyasasının özeti olarak yorumlandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle