Kripto Para

Dünyanın ilk “Bitcoin City” adımı El Salvador’dan!

  7 Eylül tarihinden itibaren Bitcoin’i (BTC) resmen yasal para birimi olarak kullanmaya başlayan El Salvador, kripto paraya dayalı bütün bir şehir inşa etme planını açıkladı. El Salvador, BTC adımı sonrası karşılaştığı yoğun tepkilere rağmen BTC yanlısı çalışmalarını hızlandırmaya devam ediyor.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador, Haziran ayında El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin yoğun çabaları sonrasında 9 Haziran tarihinde Bitcoin (BTC) yasa tasarısını kabul etti. Kongre’den oy çokluğu ile geçen yasa, 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girdi. 7 Eylül tarihinden bu yana El Salvador’da BTC, mal ve hizmet alışverişlerinde yasal para birimi olarak kullanılabiliyor. Hükümet, BTC’nin kullanımı için Chivo dijital cüzdanı da geliştirdi ve ülkede BTC gittikçe daha yaygın hale geliyor. Şimdi ise El Salvador, BTC ile ilgili yeni planını açıkladı ve piyasalarda heyecan yarattı.

  Finansman Nasıl Sağlanacak?

  Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılmaya başlaması ile birlikte El Salvador, aralarında Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşların da olduğu birçok yerden tepki almıştı. Ancak Bitcoin yanlısı çalışmalarından vazgeçmeyen El Salvador, şimdi de dünyanın ilk “Bitcoin City” (Bitcoin Şehri) planını faaliyete geçirme hazırlığında olduğunu açıkladı. Devlet Başkanı Bukele, hafta sonunda sahne aldığı bir etkinlikte yaptığı açıklamasında Bitcoin City ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gelen açıklamalara göre dünyanın ilk Bitcoin City’si, ilk aşamada BTC tahvilleri ile finanse edilecek.

  Bitcoin City’de Enerji Yanardağdan Sağlanacak

  Nayib Bukele’nin yaptığı açıklamalara göre El Salvador’da kurulacak olan Bitcoin City’nin finansmanı ilk aşamada BTC tahvilleri ile sağlanacak. Öte yandan ülkenin doğu bölgesinde planlanan şehrin enerjisi de yanardağdan sağlanacak. Ayrıca gelen açıklamalara göre Bitcoin City’de KDV dışında hiçbir vergi de alınmayacak.

  Bitcoin maksimalisti Max Keizer, Haziran 2021’de bu fikri ortaya atan ilk kişi olmuştu. Keizer’in “Bitcoin Volkan Tahvilleri” ismi ile sunduğu bu öneri, o dönemde El Salvador’un IMF kredilerinden de emekli olmasına yardımcı olabileceği ifade edilmişti.

  1 Milyar Dolarlık Tokenize USD Cinsi 10 Yıllık Tahvil İhracı Planı

  Gelen bilgilere göre El Salvador, Bitcoin City’de 1 milyar dolarlık tokenize edilmiş USD cinsinden 10 yıllık tahvil ihraç etmeyi planlıyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Nayib Bukele “2022’de fonlamaya başlayacağız, tahviller 2022’de satışa sunulacak” sözlerini dile getirdi. Bukele ayrıca bu tahvilleri ihraç etmek için de Blockstream ve Bitfinex gibi piyasanın büyük oyuncuları ile 2 bağlantı kurdu. Bukele ile birlikte açıklamalar yapan Blockstream Baş Strateji Sorumlusu Samson Mow, bağların Liquid ağı üzerinden %6,5 oranında ödeme yapacağını belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle