Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 9 – 15 Mayıs 2022

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatını olumsuz etkileyen gelişmelerle birlikte kripto para piyasası genelinde sert düşüş yaşandı. Geride kalan 1 hafta içinde kripto para piyasasından ciddi anlamda para buharlaşırken yatırımcılar panik satışları yaparak düzeltme şokunu atlatmaya çalıştı.

  9 – 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  9 Mayıs Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında son 4 gündür devam eden satış baskısı yeni haftanın ilk işlem gününde de etkili oldu. Lider kripto para birimi Bitcoin, 9 Mayıs Pazartesi gününe büyük çöküşle damgasını vurdu. Piyasa genelinde sert düzeltme yaşanırken BTC’deki panik satışları ile birlikte kayıplar günün kapanışına kadar yüzde 11.64 seviyesine ulaştı. Uzun bir zamandır Bitcoin’de bu tür çöküşe tanıklık etmeyen pek çok küçük yatırımcı, çöküşle birlikte adeta şok geçirdi. 

  Bitcoin’i (BTC) resmi para birimi olarak ilan eden El Salvador, piyasanın düştüğü sıralarda yeni bir Bitcoin satın alımı yaptığını duyurdu. El Salvador başkanı Nayib Bukele, her düşüşte alım fırsatını değerlendirerek ortalama olarak 30.744 dolardan 500 Bitcoin satın aldığını açıkladı.

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği TradingView platformundaki “Bitcoin Üretim Maliyeti” endeksine göre BTC artık kripto para madencileri için kar getirmemeye başladı. Son göstergeye göre Bitcoin kısa bir süre önce “kar getirmeyen” fiyat seviyesine indi. Bu haber piyasadaki satışları hızlandırdı. 

  10 Mayıs Salı Bitcoin Borsa Özeti 

  Piyasada panik ve korkuyu en üst seviyeye taşıyan dünkü kripto çöküşünden sonra toparlanma sinyalleri takip edildi. 10 Mayıs Salı gününde BTC’de yüzde 3.03 oranında yükseliş gelirken, dünkü kayıpların bir kısmı telafi edildi. Salı günü kapanışta Bitcoin popüler borsalarda 31 bin dolar desteğinin üzerinde fiyatlanarak yeniden güç bulma konusunda yatırımcılarını umutlandırdı. 

  İspanya futbol ligi La Liga takımlarından Espanyol, iGaming Token Crypto Snack ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Bu gelişme ile birlikte Espanyol, İspanya’nın kripto para kabul eden ilk futbol takımı oldu.

  Kripto para dünyasının önde gelen fon yönetim şirketlerinden Glassnode analistleri son raporunda BTC piyasasını değerlendirdi: “Bitcoin piyasası olgunlaştıkça ve alana daha fazla kurumsal sermaye girdikçe, piyasanın makroekonomik şoklara ve daha sıkı parasal koşullara tepki verdiği giderek daha belirgin hale geldi.”

  11 Mayıs Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti 

  BTC’de dün görülen kademeli yükseliş hamlesi hakkında bazı analistler “ölü kedi sıçraması” olabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Nitekim en büyük kripto para birimi Bitcoin 31 bin dolarlı seviyelerden başladığı 11 Mayıs Çarşamba gününde 27.835 dolara kadar geriledi. Çarşamba günkü satış baskısıyla birlikte yüzde 6.25 oranında değer kaybeden Bitcoin günü 29 bin dolar desteğinde kapatmayı bildi. 

  Kripto para yatırımları ile tanınan Ark Invest kurucusu Cathie Wood, BTC fiyatındaki düşüş sonrası konuştu: “Şu an herkes ayı piyasasına girdiğimizi düşündüğü için ellerindekini satıyor. Herkes böyle düşündüğü zaman yükseliş başlıyor demektir.” Bu açıklamalar yatırımcılardan büyük ilgi gördü. 

  Galaxy Digital’in CEO’su milyarder isim Michael Novogratz, kriptoda yaşanan düşüş ile Nasdaq korelasyonunu değerlendirdi: “Kripto paralar büyük ihtimalle şu an Nasdaq ile korelasyon içerisinde ilerliyor. Benim içgüdülerim bana sektörde daha fazla kan akacağını söylüyor ve bu oldukça sert, volatil ve zor piyasa olacak. Bunun en az insanlar dip noktaya ulaşıldığını fark etmeden önce birkaç çeyrek sürmesini bekliyorum.

  12 Mayıs Perşembe Bitcoin Borsa Özeti 

  En büyük kripto para BTC’de çok kritik bir dönemden geçilirken yatırımcılar piyasaya etki eden gelişmeleri ve haber akışını yakından takip etti. Popüler borsalarda Bitcoin fiyatı 12 Mayıs Perşembe günü 26.500 dolarlı seviyelere kadar geriledi. Yatırımcıları endişelendiren negatif görünümüne devam eden Bitcoin günü yüzde 0.32 oranında kayıpla 28.976 dolarlı seviyeden kapattı. 

  BTC fiyatı MicroStrategy’nin ortalamasına yaklaşırken şirketin CEO’su Michael Saylor, yatırımcılara güven veren açıklamalarda bulundu. En büyük BTC balinalarından biri olan Saylor, “MicroStrategy’nin 205 milyon dolarlık bir kredisi var. Bu kredi karşılığında teminat olarak 410 milyon dolar tutması gerekiyor. Şirketin rehin verebileceği 115.109 Bitcoin’i var. BTC fiyatı 3562 doların altına düşerse şirket başka teminatlar verebilir. HODL” dedi. 

  Ünlü kripto para analisti Nicholas Merten, piyasadaki sert düşüşlere rağmen ayı piyasasının henüz gelmediğini iddia etti: “Bu yüzden yine mutlak düşüş ve FUD’u vurgulamıyorum. Aslında diyorum ki ‘Belki biraz daha iyimser olmalıyız. Diğer insanlar korktuğunda açgözlü olmalıyız.

  13 Mayıs Cuma Bitcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasındaki panik satışları sonrasında risk iştahı yeniden artarken, BTC talebinde azalma olması dikkatlerden kaçmadı. Sert düzeltme sonrası toparlanmakta zorluk çeken Bitcoin 13 Mayıs Cuma gününde yüzde 1.06 oranında değer kazandı. Lider kripto bu hamle sonrası yeniden 29.284 dolarlı seviyelerden işlem gördü. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden biri olan Çinli işadamı ve TRON kurucusu Justin Sun, şirketinin ortalama olarak 31.031 dolardan 500 coin satın aldığını duyurdu. Bu gelişme kripto paralardaki olumlu sinyal olarak görülürken BTC toparlanmasında etkili oldu. 

  Başarılı fiyat tahminleri ile kripto yatırımcılarının favorisi haline gelen anonim analist Capo, Bitcoin’in serbest düşüşünün henüz bitmediğini söyledi. Usta analist, BTC’nin çöküşüne sebep olarak kripto borsalarına yapılan büyük balina transferlerini gösterdi. 

  14 Mayıs Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasasındaki olumlu sinyaller hız kazandı. Basında yer alan pozitif haberlerin de etkisiyle BTC fiyatında toparlanma sinyalleri görüldü. Lider kripto para BTC 14 Mayıs cumartesi gününde yüzde 2.72 yükselişle 30 bin dolarlı destek seviyesinin üzerinde tutunmayı başardı. Bu yükseliş bazı analistler için yeni boğa dalgasının başlangıcı olarak lanse edildi. 

  Kripto para sektörünün ünlü isimlerinden Miller Value Partners Chairman başkanı Bill Miller, son açıklamasında marjin çağrıları nedeniyle Bitcoin (BTC) varlıklarının bir kısmını sattığını itiraf etti. Tecrübeli milyarder ayrıca, yatırımcılar arasında yaşanan FUD’un bu satışta yeni dip seviyeleri yarattığını kaydetti. 

  Popüler altın yatırımcısı Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff, son paylaşımında LUNA coin fiyatındaki büyük çöküşü değerlendirdi. Kripto paralara düşman olan ünlü milyarder Bitcoin’i Terra’ya benzeterek BTC yatırımcılarını korkutan açıklamalarda bulundu. 

  15 Mayıs Pazar Bitcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde BTC fiyatındaki pozitif görünüm devam etti. Boğaların desteğini arkasına alan Bitcoin yüzde 4.08 oranındaki artışa yeniden 31.308 dolarlı seviyelerden fiyatlandı. BTC fiyatındaki bu yükseliş ile birlikte yatırımcılar basındaki haberleri yakından takibi sürdürdü. Ancak bazı usta analistler piyasadaki belirsizliğin devam ettiği konusunda yatırımcıları uyarmayı ihmal etmedi.

  Ünlü kripto para analisti Benjamin Cowen, kripto para piyasasındaki son satışların ardından yaptığı değerlendirmesinde “80’lik bir düzeltme görebilirsiniz. Bu tarz düşüşlerin kripto para birimi varlık sınıfında birçok kez gerçekleştiğini göz önünde bulundurarak bunun olamayacağını varsaymayalım.” ifadelerini kullandı. 

  Glassnode raporunda, Kanadalı Purpose Bitcoin ETF’inin 6.900 adet BTC satın alarak yeni bir rekor kırdığı paylaşıldı. Borsa yatırım fonunun bir gün içerisinde yaptığı satın alım rekoru daha önce 2.900 BTC seviyesindeydi. Bu yatırım haberi BTC fiyatındaki toparlanmayı hızlandırdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle