Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 11 – 17 Ekim 2021

  Kripto para piyasasında bir süredir yatırımcının yüzünü güldüren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Özellikle Bitcoin ETF’sinin onaylanma süreciyle ilgili pozitif gelişmeler, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları olumlu etkiledi. Zaman zaman gerilemeler yaşansa da kripto paralarda yukarı yönlü hareketlilik sürüyor.

  11 Ekim ile 17 Ekim tarihleri arasında Bitcoin fiyatlarını etkileyen gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  11 Ekim Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününe lider Bitcoin fiyatında yüzde 5.10 üzerinde bir değer artışı görüldü. Güne 54.586 dolarlı seviyelerden başlayan BTC, piyasadaki olumlu havanın etkisiyle yükselişini sürdürdü. Lider kripto para birimi böylelikle pazartesi gününü 57.477 dolardan işlem görerek kapadı. 

  Hollanda merkezli Bitcoin madencilik şirketi Bitfury, kripto para sektörünün Avrupa'daki en değerli halka arz işlemini gerçekleştireceğini duyurdu. Yaklaşık 1 milyar dolarlık piyasa değeri bulunan şirketin yatırımcıları arasında kripto para endüstrisinin önemli isimlerinden Mike Novogratz da yer almasıyla dikkat çekti.

  Kraken borsası son kripto para raporunda, Bitcoin’in yılın son çeyreğinde Eylül ayı kapanışının 2 katı fiyata ulaşabileceği belirtildi. Bitcoin’in genelde yılın en iyi performansını son çeyrekte gösterdiği hatırlatılırken raporda yer alan ifadeler yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti.

  12 Ekim Salı Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatındaki yukarı yönlü hareketlilik 12 Ekim Salı gününde bir miktar yavaşladı. En büyük kripto para birimi yüzde 2.54 oranında değer kaybettiği gün içinde 43.155 dolarlara kadar geriledi. Bu performans ile BTC dünkü kazançlarının yarısını geri vererek yükseliş için umutlarını sürdürdü. 

  Kripto paralar hakkında olumlu açıklamalarıyla tanınan Kiss grubu üyelerinden Gene Simmons'ın yatırımlarının karşılığını ciddi şekilde aldığı ortaya çıktı. Ünlü rock'çı, 300 bin dolar yatırdığı ADA yatırımından ve diğer kripto para yatırımlarından kazandığını açıklarken bazı yatırımlarını 10 yıl daha elinde tutacağını söyledi.

  CoinShares şirketinin haftalık raporuna Bitcoin damgasını vurdu. Dijital varlık ürünlerine bu hafta yaklaşık 245 milyon dolarlık giriş olurken, bunun 225 milyon doları Bitcoin'eydi. Ethereum'dan ise 13 milyon dolarlık çıkışın olması yatırımcılarını endişelendirdi. 

  13 Ekim Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi BTC fiyatına olumlu yansıyan haberlerin de etkisiyle yeni bir boğa rallisi yaşandı. 13 Ekim Çarşamba gününde Bitcoin fiyatı yüzde 2.44 oranında değer kazanarak önceki günkü kayıpları telafi etti. Bitcoin fiyatı günü 57.380 dolardan kapattı.

  Cambridge Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen son araştırmadan çıkan sonuçlar, ABD’nin Bitcoin madenciliği sektörünün lideri haline geldiğini gösterdi. Yapılan analize göre, ABD’deki Bitcoin madenciliği faaliyetlerinin tüm dünyadaki payı yüzde 35.4’e ulaştı. ABD’nin ardından yüzde 18.10 ile Kazakistan ve yüzde 11.23 ile Rusya geldi.

  2020 yılının Ağustos ayından bu yana düzenli olarak Bitcoin alan yazılım şirketi MicroStrategy'nin CEO'su Michael Saylor yeni açıklamalarına devam etti. Fenerbahçe'nin dünyaca ünlü yıldız futbolcusu Mesut Özil'in "Bitcoin mi, Ethereum mu?" sorusuna cevap veren Saylor, binlerce saatlik araştırmasının ardından Bitcoin'i seçtiğini söyledi.

  14 Ekim Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında inişli çıkışlı bir grafik devam ederken Perşembe gününde volatilite düşük kaldı. Bazı analistlere göre yükseliş öncesi soluklanan Bitcoin, bu günde yüzde 0.06 oranında bir geri çekilme yaşadı. Güne 57.370 dolarda başlayan Bitcoin, gün sonunda 57.345 dolara kadar gerilemiş oldu. 

  ARK Invest ve 21Shares şirketleri Bitcoin vadeli sözleşmelerine yönelik bir ETF başvurusunda bulunmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Kripto para destekçisi olarak bilinen Cathie Wood'un başındaki ARK, fon yönetim şirketi 21Shares ile birleşti ve ETF ihraççısı Alpha Architect vasıtasıyla SEC'ye başvuruda bulundu.

  Dev yatırım bankası Morgan Stenley’in üçüncü çeyrek bilanço toplantısında konuşan CEO James Gorman, kripto paraların kalıcı olduğunu söyledi. Gorman, “Kriptonun geçici bir moda olduğunu düşünmüyorum. Kripto paraların bir yere gittikleri yok.” ifadelerini kullandı.

  15 Ekim Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında haftanın en önemli yükselişi 15 Ekim Cuma günü geldi. En büyük kripto para birimi BTC, basında yer alan olumlu haberlerin etkisi ile ciddi bir ralli başlattı. Güne 57.348 dolardan başlayan BTC, yüzde 7.54 oranındaki artışın ardından 60 bin dolar barajını aştı. Uzun bir süredir bu şekilde yükselmeyen BTC fiyatı 61.672 dolardan işlem gördü. 

  Bloomberg’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri ETF’ine onay vereceğine dair haberinin ardından Bitcoin fiyatı hızlı yükseldi. Piyasa değeriyle en büyük kripto paranın yükselişinde ETF onayı önemli etki yarattı. 

  Veri analiz şirketi Glassnode, son paylaşımında, Bitcoin fiyatının 60 bin dolar üzerine çıkmasıyla uzun vadeli yatırımcıların, ilgi çekici realize edilmemiş kâr oranlarına ulaştığını söyledi. Raporda ayrıca, bu tür kâr kazançlarının toplam piyasa değerinin yüzde 70'inin, uzun vadeli yatırımcılara ait olduğu belirtildi. 

  16 Ekim Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde Bitcoin için tüm göstergeler pozitif olmasına rağmen, dünkü yükselişin ardından BTC fiyatında bir miktar geri çekilme yaşandı. Yılın yarısından beri bu seviyelere ulaşamayan Bitcoin fiyatında yüzde 1.32 oranında kayıp yaşanan cumartesi gününde satışların ardından 60.861 dolarla kapanış yapıldı. 

  Kripto para broker'lık firması Voyager Digital'ın kurucusu ve CEO'su Stephen Ehrlich, BTC’nin sene sonuna kadar 100 bin dolar olmasını beklediğini söyledi. Ehrlich ayrıca yakın zamanda vadeli işlem sözleşmelerine dayalı bir Bitcoin ETF'inin kabul edilmesinin Bitcoin'in tanınması açısından olumlu olduğunu kaydetti.

  Bloomberg'in ETF analisti James Seyffart ise soru işaretlerini ortadan kaldıran bir tweet attı ve Bloomberg veri terminaline ProShares Bitcoin Strategy ETF'inin eklendiğini belirtti. Bu gelişme Bitcoin yatırımcıları tarafından olumlu karşılandı. 

  17 Ekim Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde BTC fiyatı pozitif yönde hareket ettiğini bir kez daha gösterdi. En büyük kripto para birimi Bitcoin yüzde 1.09 oranında değer kazandığı 17 Ekim Pazar gününde yeniden 61.527 dolara kadar tırmandı. Bu gelişmeler kripto para yatırımcılarının yüzünü güldürmeye yetti. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) sonunda beklenen haber geldi. SEC, yıllar süren başvurular sonrasında ilk kez bir Bitcoin ETF’ine yeşil ışık yaktı. Bitcoin vadeli kontratlarına yatırım yapacak bir ETF olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’i düzenleyici kurumdan onay aldı.

  Wall Street'in ünlü yatırım bankacılığı ve araştırma firması DA Davidson, 4 büyük kripto para madencilik şirketini kapsayan araştırma yaptı. Firma, madencilik şirketlerinin kısa vadede hisselerinde pozitif bir yükseliş olacağını söylerken, bu şirketlerin Çin yasaklarından da ciddi şekilde avantaj sağladığı belirtildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle