Kripto Para

SEC'nin masasında bir yeni BTC ETF başvurusu!

  Küresel yatırım şirketi VanEck, Kasım 2021’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir spot Bitcoin (BTC) ETF başvurusunda bulunmuş ve reddedilmişti. Şirket, SEC’ye bir kez daha spot Bitcoin ETF başvurusunda bulundu. VanEck yeni başvurusunda üstü kapalı şekilde SEC’ye tepki de gösterdi.

  Kripto para piyasaları 2021 rallisinde durgun bir döneme girmiş ve Çin’den gelen yasaklama haberleri ile Mayıs 2021’de sert düşüşler yaşanmıştı. Daha sonrasında ABD’den gelen ETF haberleriyle ile piyasada toparlanmalar da başlamıştı. Kurumsal yatırımcıların merakla beklediği spot Bitcoin (BTC) ETF onayı için adımlar atan VanEck’in Kasım ayında yaptığı başvuru ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından reddedilmişti. VanEck, SEC’ye bir kez daha spot Bitcoin ETF başvurusunda bulundu ve bu kez üstü kapalı bir de tepki gösterdi.

  VanEck’ten Bir Yeni Spot BTC ETF Başvurusu

  Grayscale şirketinin GBTC hisselerinin bir ETF’e dönüştürülmesi talebi SEC tarafından reddedildikten sadece birkaç gün sonra VanEck kurumsa ETF başvurusunda bulundu. VanEck, yeni başvurusunda kurumun daha önce kabul ettiği spot emtia ETF’lerinin de çoğunlukla regüle olmadığını belirterek bir de tepki gösterdi. Bilindiği üzere ABD merkezli birçok kurumsal şirket kripto para ve özellikle de Bitcoin yatırımı için, SEC’nin bir spot ETF başvurusuna onay vermesini bekliyor. Bu olası senaryonun aynı zamanda kripto para piyasasına da pozitif yansıyacağı tahmin ediliyor.

  SEC Neden Reddetme Konusunda Israrlı?

  SEC bugüne kadar, spot Bitcoin ETF başvurularının tamamını reddetmişti. Daha önce hiçbir başvuruya onay vermeyen SEC’nin, VanEck’in ikinci spot Bitcoin ETF başvurusuna da onay vermesinin çok küçük bir ihtimal olduğu ifade ediliyor. Zira SEC, bu tavrını açıklarken kriptoların regüle edilmemiş olmasından dolayı, “yatırımcıların riskten korunması” amacıyla başvuruların reddedildiğini belirtiyor. Ancak SEC’nin, daha önce regüle edilmemiş spot emtia ETF’i de bulunuyor. VanEck de SEC’ye bu nedenle tepki gösteriyor.

  VanEck Başvurusunda Tepki Gösterdi

  VanEck, söz konusu başvuru metninde şu ifadeleri kullanarak tepkisini gösterdi:

  Spot emtia ve para piyasaları için daha önce kabul edilen spot ETF’ler de genelde regüle değil. Komisyon ise içinde altın, gümüş, bakır, platinium, paladyum gibi emtia ve paraların bulunduğu emtia bazlı fon hisseleri ve bazı paraların onaylanması için gerekli olan regüle piyasaların, vadeli işlem piyasaları olduğunu düşünmektedir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle