Kripto Para

VanEck Bitcoin ETF ile Avustralya'da yeni dönem!

  Avustralya Menkul Kıymetler Borsası (ASX), ülkenin ilk Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) piyasaya sürerek kripto para entegrasyonunda önemli bir adım attı. VanEck Bitcoin ETF, 990.000 A$'lık varlıkla işlem görmeye başladı.

  20 Haziran 2024 tarihinde Avustralya Menkul Kıymetler Borsası'nda (ASX) ülkenin ilk bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) olan VanEck Bitcoin ETF'nin piyasaya sürülmesiyle, Avustralya'daki ana akım finans piyasalarına kripto para entegrasyonu için önemli bir adım atıldı.

  Yaklaşık 990.000 A$'lık varlık ile işlem görmeye başlayan bu ETF, ASX operatörleriyle üç yıldan fazla süren görüşmelerin ardından gerçekleşti.

  DOLAYLI YATIRIM STRATEJİSİ

  VanEck Bitcoin ETF, doğrudan bitcoin tutmak yerine, bu yılın Ocak ayında faaliyete başlayan ABD'de listelenen VanEck Bitcoin Trust'a yatırım yapıyor. Bu dolaylı yatırım yaklaşımı, VanEck'in Avrupa operasyonlarına da yansıyor. Şirket, 12 benzer kripto para fonunu denetleyen bir iştirakçiye sahip.

  VanEck Bitcoin ETF'nin piyasaya sürülmesi, yatırımcıların kripto para destekli ETF'lere olan ilgisinin yeniden canlandığı bir döneme denk geliyor. Bu yenilenen ilgi, kısmen Ocak ayında Amerika Birleşik Devletleri'nde bu tür birkaç ETF'nin yasal olarak onaylanmasına ve ardından bu ürünlere milyarlarca dolar yatırım yapılmasına bağlanıyor. Nisan ayında Hong Kong altı kripto para fonunu piyasaya sürse de, buradaki yatırımcılardan gelen tepki nispeten düşük kaldı.

  AVUSTRALYA'DA KRİPTO PARA ETF TALEPLERİ ARIYOR

  Avustralya'da kripto para ETF'lerine yönelik talep, ABD'deki düzenleyici onayların ardından Mart ayında keskin bir artış gösterdi. VanEck Avustralya, benzer yatırım ürünleri arayan broker ve finansal danışmanlardan gelen taleplerde bir artış olduğunu bildirdi.

  Bitcoin'in fiyatı 2023'ten bu yana neredeyse üç katına çıkarak önemli bir büyüme gösterirken, Mart ayında zirveye ulaştıktan sonra bir istikrar dönemi yaşadı.

  CBOE Global Markets'in Avustralya'daki yerel iştiraki tarafından işletilen rakip bir borsada mevcut bitcoin ETF'leri olmasına rağmen, VanEck Bitcoin ETF ana ASX platformunda yer alan ilk ürün olma özelliğini taşıyor. Burada, BHP ve Commonwealth Bank gibi önde gelen Avustralya şirketlerinin yanında listelenecek ve geleneksel ve dijital varlık piyasalarının daha da harmanlanacağının sinyalini verecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle