Kripto Para

Ripple ortağı MoneyGram şirketinin aleyhinde dava açıldı

  Kripto para dünyasının son dönemdeki popüler isimlerinden MoneyGram de davalık oldu. Ripple şirketinden sonra Rosen adlı bir hukuk firması Moneygram şirketi aleyhinde yanıltıcı XRP kullanımı davası açtı…

  ABD merkezli finans şirketlerinden MoneyGram’in başı derde girdi. Dünya çapında 200’ün üzerinde ülke ile para transferi yapılmasına olanak tanıyan şirketin milyonlarca müşterisi bulunuyor. Kripto para basınında da sık sık adından söz ettiren şirket, 2019 yılından bu yana XRP’yi ve şimdiki adıyla On-Demand Liquidity (ODL) olan platformu kullanıyor. 

  Kripto para dünyasında yatırımcı haklarını savunan Rosen isimli bir hukuk firması, MoneyGram şirketinin davalık olan Ripple ile ortaklığına dikkat çekiyor. Hukuk firmasına göre şirket, bu ortaklığı süresi boyunca XRP yatırımcılarına yanıltıcı beyanlarda bulundu. MoneyGram şirketine 17 Haziran 2019 ile 22 Şubat 2021 tarihleri arasında yatırım yapmış insanlar, bu gerekçeyi öne sürerek bir araya gelip toplu dava açtı.

  XRP Yatırımcılarından Toplu Dava 

  Bilindiği üzere Ripple aleyhinde açılan davada ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP kripto para biriminin kayıt dışı şekilde satıldığını iddia ediyor. Öne sürülenlere göre MoneyGram, SEC’in XRP hakkındaki görüşlerini kamuoyu ile paylaşmadı ve yatırımcıları yanıtlan beyanlarda bulundu. 

  Kripto para basınının gündemine bomba gibi düşen bu gelişme, sadece XRP yatırımcılarını değil aynı zamanda diğer altcoin yatırımcılarını da yakından ilgilendiriyor. Çünkü davada mağdurların öne sürdükleri bir diğer konu da MoneyGram şirketinin Ripple’dan almış olduğu ödemelerle ilgili olduğu biliniyor. Ripple aleyhinde açılan dava, şirketin para akışını zedeledi ve bunu yatırımcılara mali kayıp olarak gösterdi.

  Ortaklık Anlaşmasını Dondurdu

  MoneyGram, daha hızlı ve kaliteli para transferi yapabilmek için Ripple şirketinin alt yapısını kullanmaya başladı. Ancak Ripple aleyhinde açılan dava, bu ortaklığın geçtiğimiz hafta dondurulmasına yol açtı. MoneyGram ortaklığı askıya alma kararını şirketin gelir miktarında azalmaya yol açmasına bağladı. Kripto para basınında yer alan haberlere göre Ripple’dan geçen yıl 38 milyon dolar ödeme alan MoneyGram’ın bilançosu bu gelişmeden olumsuz etkilenebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle