BTC'de kritik eylül-ekim ayları nasıl geçecek?

  Tarihsel verilere bakıldığında Bitcoin (BTC) için eylül ayı hep sorun yaratıyor. Yatırımcılar, eylül ayında BTC fiyatının baskılanmasından endişe duyarken ünlü analistler ekim ayının ortalarına işaret etti.

  BTC yatırımcıları uzun bir süredir kripto paraların boğa sezonuna girmesini ve hızlı yükselişler görmeyi istiyor. Ancak tarih BTC için eylül ayını olumsuz bir tablo olarak karşımıza çıkarıyor. Çünkü eylül ayındaki performansına bakıldığında BTC her seferinde iniş çıkışlar ile istenen yükselişleri gerçekleştirememiş görünüyor.

  BTC ve kripto paralar için kritik eylül ayına girdiğimiz şu günlerde analistler ekim ortalarında yaşanacak gelişmelere dikkat çekti. İki ünlü ETF (borsa yatırım fonu) analisti, yatırımcıların bakışlarını bir sonraki yükseliş beklentisine çevirmelerini istiyor. Nitekim geçmiş veriler, BTC aylık getirisinin son 13 yıl boyunca 9 kez eylül sonunda kırmızıda kapattığını gösteriyor.

  BTC Yatırımcılarının Yüzü Ekim’de Gülecek

  Kripto para topluluğunun yakından tanıdığı isimlerden Will Clemente, X platformu üzerinden yaptığı paylaşımda eylül ayının en az pozitif getirili ay olduğunu söyledi. Sosyal medyada yaklaşık 700 bin takipçisi bulunan anonim analist eylül ayının 6 yıllık negatif getiri serisine dikkat çekti.

  Piyasanın bu ayda inişli çıkışlı hareket edebileceğini gösteren bazı faktörler bulunuyor. Material Indicators, Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı zafer sonrası elde edilen kazanımların BTC için olası bir hareket tarzı olduğu uyarısını yaptı. Bloomberg ETF analisti James Seyffart, ise kripto paralarda yükseliş bekleyen yatırımcıları umutlandıran bir detaya dikkat çekti.

  Gözler SEC’den Gelecek Olumlu Açıklamada

  Her ne kadar eylül ayında BTC’nin kötü bir performans göstereceği öngörülse de ünlü analist ekim ayının ortasındaki gelişmelere odaklandı. SEC, ekim ortasında masadaki 7 adet spot BTC ETF başvuruları hakkında ikinci kararını verecek.

  Masadaki başvurular ise Blackrock Valkyrie, Fidelity, WisdomTree, iShares ve VanEck gibi dev yatırım şirketlerine ait. İki ünlü EFT analisti Seyffart ve Balchunas, bu yılın sonuna kadar spot Bitcoin ETF onayı şansını yüzde 75 olarak güncellemişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle