Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 28 Eylül – 4 Ekim 2022

  Piyasa değeri ile en büyük 2 kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatlarında çift yönlü fiyat hareketleri görülmeye devam ederken, piyasa genelinde bu varlıkların dışında da dikkat çeken fiyat hareketlerinin kaydedildiği görülüyor.

  Altcoin piyasasında 28 Eylül – 4 Eylül 2022 haftasında bir kez daha kritik gelişmeler yaşanırken, küresel finans piyasasında etkili olan gelişmelerin altcoin piyasasına da yansıdığı görüldü. Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimleri arasında yer alan altcoinlere ilişkin haftalık hareketler yakından takip edildi. Altcoin fiyatlarında kaydedilen yeni hareket detaylarını özel haberimizde sizin için hazırladık. Altcoin piyasasında haftanın gelişmeleri…

  28 Eylül Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  28 Eylül Çarşamba günü kripto para piyasasında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) öncülüğünde yukarı yönlü fiyat hareketleri kaydedildi. Bitcoin’in %1,73 oranda, Ethereum’un ise %0,69 oranda değer artışı yaşadığı günde Binance Coin (BNB), Solana (SOL), Cardano (ADA) ve Dogecoin (DOGE) gibi önde gelen altcoinler genelinde de değer artışları görüldü. Ethereum’un 1.350 dolar seviyesini aşması, piyasa değeri ile en büyük 10 kripto para arasında yer alan altcoinlerin genel olarak yukarı yönlü ivme kazanmasını sağladı.

  28 Eylül Çarşamba gününde, günün öne çıkan gelişmeleri arasında Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan LUNA’nın kurucusu Do Kwon’un açıklamaları yer aldı. Kwon, kaçış planı için Bitcoin satışı yaptığı iddialarını Twitter’daki açıklamasıyla yalanladı ve Mayıs ayından bu yana hiç Bitcoin transferi yapmadığını ifade etti.

  Günün öne çıkan gelişmeleri arasında NFT pazaryeri platformu OpenSea’nin dağıttığı ödüller yer aldı. OpenSea, sistemdeki açıkları keşfeden 2 hacker’ı 200 bin dolarlık ödeme ile ödüllendirdi. Hacker’lar, platformun güvenlik altyapısında problem bulduklarını bildirdi.

  29 Eylül Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  29 Eylül Perşembe günü, kripto paralar adına nispeten olumsuz bir gün olarak geride kaldı. Bitcoin’in ve ona paralel olarak Ethereum’un küçük çaplı da olsa aşağı yönlü hareket etmesi, önde gelen altcoinlerde de benzer değer kayıplarının kaydedilmesine neden oldu. 29 Eylül gününe piyasadan ayrık şekilde pozitif yönlü başlayan BNB, günü de %0,85 oranda değer kazancı ile tamamladı. Günün öne çıkan altcoini ise günlük bazda yüzde 8,50 oranda değer artışı yaşayan XRP oldu. XRP, bu değer artışıyla gün içinde 0,50859 dolar seviyesine kadar tırmandı.

  29 Eylül Perşembe gününde günün öne çıkan gelişmeleri arasında en önde CFTC Başkanı Rostin Behnam'ın açıklamaları yer aldı. Behnam, kripto para alanına getirilecek bir düzenleme sonrasında Bitcoin fiyatının 2 katına çıkabileceğini iddia etti.

  Günün öne çıkan bir diğer önemli gelişmesi ise Kazakistan’dan geldi. Kazakistan’da bulunan büyük bir banka ilk kripto para alımını gerçekleştirdi ve kripto para yasasının hükümet tarafından onaylanması için beklemeye geçti.

  30 Eylül Cuma Altcoin Borsa Özeti

  30 Eylül Cuma günü altcoin piyasası adına dalgalı ve ayrık fiyat hareketlerinin görüldüğü bir 24 saat oldu. Bitcoin ve Ethereum’un yine hafif değer kayıplarıyla geçirdiği günde, BNB ve DOGE, değer kazançlarıyla piyasadan pozitif yönlü ayrılmayı başardı. En büyük altcoin Ethereum’un yüzde 0,55 oranda değer kaybı ile tamamladığı günde BNB yüzde 0,32 oranda ve DOGE ise yüzde 1,40 oranda değer kazancı elde etti. Öte yandan XRP ise bir önceki gün yakaladığı yüksek oranlı değer kazancının bir kısmını silerek günü yüzde 1,45 oranda değer kaybıyla tamamladı.

  30 Eylül Cuma gününde öne çıkan başlıklarda Tornado Cash geliştiricisi Alexey Pertsev’in temyiz başvurusu yer aldı. Hollanda’da kara para akladığı gerekçesi ile tutuklanan geliştiricinin başvurusu reddedildi.

  1 Ekim Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Eylül ayı kripto paralar adına genel olarak olumsuz verilerle tamamlandı. Aylık kapanış verilerine bakıldığında Ethereum, Eylül ayını Merge sonrası gelen düşüş dalgasının etkisi ile yüzde 14,56 oranda düşüşle kapattı. Öte yandan BNB ise Eylül ayını yüzde 2,08 oranda değer kazancı ile tamamladı ve DOGE ise Eylül ayında yüzde 0,58 oranda kazanç sağladı. Ancak Eylül ayının öne çıkan altcoini yine XRP oldu. XRP, Eylül genelinde gelen yüksek oranlı kazançların ardından Eylül ayını yüzde 46,44 oranda değer kazancı ile tamamladı. Altcoin piyasası genel görünümde düşüş eğiliminde, aylık bazda ise yükseliş eğiliminde Ekim ayına giriş yaptı.

  1 Ekim Cumartesi günü, günün en önemli gündem maddesi Solana (SOL) ağında yaşanan 6 saatlik kesintinin giderilmesi oldu. Önceki gece yaşanan aksaklık nedeniyle askıya alınan işlemler, 6 saatlik kesintinin ardından yeniden başlatıldı.

  2 Ekim Pazar Altcoin Borsa Özeti

  2 Ekim Pazar günü kripto paralar adına bir kez daha düşüş yönlü fiyatların öne çıktığı bir gün oldu. Bitcoin ile Ethereum’un yüzde 2’nin üzerinde değer kayıpları yaşadığı günde DOGE yüzde 2,21 oranda değer kaybı ile karşılaştı. Öte yandan BNB ise pozitif ayrışarak Pazar gününü yüzde 0,53 oranda değer kazancı ile tamamladı ve hafta sonunda düşüş eğilimine giren XRP, 2 Ekim Pazar gününü yüzde 5,70 oranda değer kaybı ile tamamladı.

  2 Ekim Pazar gününde, günün öne çıkan en önemli gelişmesi CME Group’tan geldi. CME Group, FTX’in ardından tüketicilere doğrudan türev alım satım hizmeti sunma planını açıkladı. Şirket, vadeli işlem komisyonu platformu olarak hizmet vermek adına düzenleyiciye dosya sundu.

  3 Ekim Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni hafta kripto para piyasasında genel görünümde pozitif verilerle başladı. Bitcoin ve Ethereum’un öncülüğünde altcoinler genelinde görülen yukarı yönlü hareketler ile kripto para piyasasının toplam değeri yükseldi ve kimi altcoinlerde hızlı toparlanmalar kaydedildi. Ethereum’un yüzde 3,74 oranda değer kazancı ile tamamladığı günde BNB yüzde 0,91 oranda, DOGE yüzde 1,85 oranda ve XRP ise yüzde 3,12 oranda değer kazancı elde etti.

  3 Ekim Pazartesi günü, günün öne çıkan en önemli gelişmesi Celsius CEO’sunun geçmişe dönük işlemlerinin ortaya çıkması oldu. İflas eden şirketin CEO’sunun, 12 Haziran’daki iflas kararından birkaç hafta önce 10 milyon dolarlık çekim yaptığı ortaya çıktı. 12 Haziran’da şirket, müşteri hesaplarını dondurmuştu.

  4 Ekim Salı Altcoin Borsa Özeti

  4 Ekim Salı günü, yine Bitcoin ve Ethereum öncülüğünde piyasa geneli adına bir ralli başlangıcı olarak geride kaldı. Bitcoin’in yüzde 3,63 oranda değer kazancı elde ettiği günde Ethereum ise yüzde 2,88 oranda değer kazandı. Altcoinler genelinde de değer kazançları öne çıkarken, BNB 4 Ekim gününü yüzde 3,24 oranda, XRP yüzde 3,74 oranda ve DOGE ise yüzde 9,09 oranda değer kazancı elde etti. Bu yükselişler, hafta orasına ilerlerken yukarı yönlü görünümün korunmasını sağladı.

  4 Ekim Salı günü, günün öne çıkan en önemli gündem maddesi Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın, davalık olduğu Twitter ile bozduğu anlaşmayı tekrar teklif etmesi oldu. 44 milyar dolarlık satın alma teklifinde bulunduktan sonra anlaşmadan vazgeçen Elon Musk, yeniden hisse başına 54,20 dolar ile Twitter’ı satın almayı teklif etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle