Kripto Para

ABD hükümeti kripto para saldırılarına karşı harekete geçti

  ABD hükümeti yakın zamanda vergi kaçakçılığına karşı kripto para yatırımcıları hakkında veri toplanması talebi ile gündeme gelmişti. Biden yönetimi bu kez de fidye yazılım saldırılarına önleyebilmek için kripto izleme ve analiz çalışmalarına başlayacak.

  Yakın zamanda Joe Biden yönetimi vergi kaçakçılığı konusunda kripto para yatırımcıları hakkında veri toplama talebi ile gündeme gelmişti. Yasal düzenlemeler konusunda yetersiz kaldığı iddiaları ile eleştirilen ABD hükümeti, kripto para alanındaki adımlarını sıklaştırmaya başladı. ABD hükümeti bu kez de fidye yazılım saldırılarıyla mücadele etmek için kripto izleme ve analiz çalışmaları ile gündeme geldi. ABD hükümeti Basın Sekreter Yardımcısı Karine Jean-Pierre, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Jean-Pierre, ABD hükümetinin JBS’yi hedef alan bir fidye yazılım saldırısının farkında olduğunu aktardı. Jean-Pierre, bu alanda verilecek olan mücadelenin, Beyaz Saray’ın önceliği olduğunu ifade etti. Jean-Pierre, bu gibi siber saldırılara karşı koruma çalışmaları kapsamında, hackler ile bağlantısı olan kripto işlemleri takip etmek için yeni sistemler oluşturulacağını dile getirdi. Dünyanın en büyük et üreticisi olan JBS S.A’nın ABD, Kanada ve Avustralya’da fabrikaları bulunuyor.

  Karine Jean-Pierre’nin Açıklamaları

  Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Karine Jean-Pierre, şu sözlere yer verdi:

  “Başkan Biden, çoğalan fidye yazılım tehdidini ele almak için stratejik bir inceleme başlattı. İlki, fidye yazılım altyapısının ve özel sektörle yakın çalışan oyuncuların dağıtımı. İkincisi, siber saldırganları barındıran ülkeleri sorumlu tutabilmek için uluslararası bir koalisyon oluşturmak ve aynı zamanda cezai işlemler uygulamak. İzleyebilmek için kripto para birimi analizini geliştirmek ve USG’nin fidye yazılım politikalarını gözden geçirmek.”

  FBI, Saldırının Arkasında Rus Hacker Grubu REvil’in Olduğunu Düşünüyor

  Birkaç gün önce JBS S.A saldırılarına ilişkin olarak FBI bir açıklamada bulunmuştu. FBI, söz konusu saldırıların arkasında Rus hacker grubu REvil’in olduğunu açıklamıştı. REvil aynı zamanda “Sodinokibi” olarak da biliniyor. REvil, daha önce Apple ve Acer gibi dev firmaların tedarikçisi olan Quanta Computer ve döviz borsası olarak hizmet veren Travelex’e karşı siber saldırılarda bulunmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle