Kripto Para

En çok kaldıraçlı işlem yapan ülkeler: Türkiye 2. sırada!

  Açık kaynaklı bir istihbarat firması olan Inca Digital, küresel bir araştırma yaptı. Şirket, kripto para borsalarındaki türev enstrümanlar ile işlem yapan 2 bin 164 trader’dan 223 tanesinin Türkiye’den olduğunu duyurdu. Çalışma, birçok büyük kripto para borsası üzerinden yürütüldü.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’ye kadar kademeli ve yavaş şekilde büyüme gösterdi. Ancak Aralık 2020’den sonra gelen rallilerle birlikte piyasa bu kez katlanarak büyümeye başladı. Bu büyümede en büyük rollerden birini kurumsal şirketler oynarken, piyasaya dünyanın dört bir yanından giren yeni yatırımcılar da büyük rol oynadı. Tüm dünyada yatırımcıların ilgisini çeken kripto paralar, Türkiye’de de çok büyük bir ilgi dalgası ile karşı karşıya kaldı.

  Açık kaynaklı bir istihbarat firması olan Inca Digital, farklı kripto para borsalarındaki türev enstrümanlarla işlem yapan trader’lar üzerinde bir araştırma yaptı. Şirket, söz konusu araştırma çalışmasında trader’ların voğrafi dağılımını analiz etmek istedi. Bu nedenle de Inca Digital ekibi çalışmasında dil işleme teknolojisinin kullanıldığı Binance Futures, Bybit, FTX, Bitfinex, OKEx, BitMEX ve Huobi Futures borsalarını inceledi.

  2 Bin 164 Trader’ın 223 Tanesi Türkiye’den

  Inca Digital ekibi söz konusu çalışmalarında trader’ların sosyal medya paylaşımlarını, coğrafi konum bilgilerini ve kullandıkları dilleri baz aldı. Çalışmada 2 bin 164 trader’ın toplamda 116 farklı ülkeye yayıldığı kaydedildi. Söz konusu 2 bin 164 trader’dan 372 tanesinin ABD’de, 223 tanesinin Türkiye’de ve 192 tanesinin de Endonezya’da ikamet ettiği kabul edildi. Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biri ise trader’ların davranış biçimleri oldu.

  Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık’taki Trader’ların İlginç Davranış Biçimi

  Inca Digital’in araştırmasına göre özellikle Türkiye’de, ABD’de ve Birleşik Krallık’ta ikamet ettikleri varsayılan trader’ların, sosyal medya kullanımlarında “başka bir ülkede yaşıyormuş” izlenimi oluşturmaya çalıştıkları, bu davranış biçimi doğrultusunda sosyal medya paylaşımlarında bulunma eğiliminde oldukları ortaya koyuldu.

  Türkiye’de Neden Trader Yoğunluğu Var?

  Inca Digital CTO’su Evgeny Dmitrev, Türkiye’de neden bu kadar trader yoğunluğu olduğu konusuna ilişkin Koin Bülten’e yaptığı açıklamasında bazı nedenleri dile getirdi. Dmitrev’e göre bu durumun nedenleri şöyle: 

  • Türkiye’de eğitim seviyesinin yüksek olması ancak insanların üst düzey yeteneklerini sergileme imkanının az olması,
  • Mahremiyet önemsenmeden, açık şekilde iletişim kurmaya kültürel yatkınlığın olması,
  • Yerel otoritenin kripto para alanını düzenleme konusunda yetersiz ya da isteksiz olması.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle