Kripto Para

BtcTurk’ten bilgi sızıntısına ilişkin açıklama geldi

  Yerli kripto para piyasaları gündeme gelen bir bilgi sızdırma haberi ile çalkalandı. Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından BtcTurk’ün kullanıcılarına ait kişisel bilgilerin sızdırılıp satışa çıkarıldığı iddiaları sonrasında, BtcTurk’ten açıklama geldi. Şirket sızıntının “BtcTurk kaynaklı olduğuna dair herhangi bir kanıta ulaşılmadığını” belirtti.

  RaidForums’ta “v0st3rmzz” takma ismi ile yer alan anonim bir kişi, 11 Mayıs tarihli paylaşımlarında BtcTurk, uPlaexa, Indodax ve Crypxie gibi kripto para borsalarından kullanıcı bilgileri sızdırdığını iddia etti. Anonim şahıs ayrıca sızdırdığını iddia ettiği bu bilgileri satışa çıkardığını da açıkladı. Sızdırılan bilgiler arasında ad soyad, e-posta adresi, doğum tarihi, telefon numarası, adres ve IP adresi, bakiye bilgisi ve kimlik kartları ile çekilmiş olan fotoğrafların yer aldığı iddia edildi. 2019 yılına ait olduğu söylenen bu bilgilerin paylaşılmasından sonra BtcTurk borsasından açıklama geldi.

  BtcTurk’ün Açıklaması Sonrasında Anonim Kişi Daha Fazla Bilgi Paylaştı

  BtcTurk borsası, iddiaların gündeme gelmesi ile birlikte borsada herhangi bir güvenlik ihlalinin olmadığını aktarmıştı. Ancak bu açıklama, birçok yatırımcının endişeye kapılmasının önüne geçemedi. Zira v0st3rmzz, borsadan gelen açıklama sonrasında Perşembe ve Cuma günleri peş peşe iki farklı paylaşımda daha bulundu. Anonim şahıs, paylaşımında BtcTurk kullanıcılarına ait olduğu iddia edilen ad soyad ve e-posta bilgilerini paylaştı. Ayrıca paylaşımda BtcTurk’te çalışmış olan bazı kişilerin de kişisel bilgilerinin yer aldığı görülüyor.

  Anonim şahıs herkesin görebileceği bu paylaşımlarına ek olarak bir de daha fazla verinin yer aldığı bir dosya daha paylaştı. Kendisine inanmayanlara elinde bilgilerin olduğunu kanıtlamak istercesine paylaşımda bulunan şahsın paylaşımlarına bakıldığında, elinde yüzlerce verinin bulunuyor olması ihtimal dahilinde görünüyor.

  BtcTurk Tarafından Yapılan Açıklama

  Gündeme gelen bu paylaşımların ardından BtcTurk, Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. BtcTurk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Değerli kullanıcılarımız, sistemlerimizde herhangi bir olağandışı durum bulunmamaktadır. Bilgi güvenliği ve yazılım ekiplerimiz 7/24 sizlerden gelen tüm öneri ve bildirimleri incelemeye, BtcTurk Destek Ekibi tüm sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

  Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde BtcTurk hakkında gerçeği yansıtmayan bilgi paylaşımlarına karşı gerekli hukuki süreç başlatılacak olup, titizlikle takip edilecektir. Her zaman olduğu gibi Bitcoin ve kripto para işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle