Tesla elindeki BTC’leri satacak mı? Ortalık karıştı

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği kurumsal şirketlerden Tesla, Bitcoin yatırımıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Elon Musk’ın şirketi, elindeki Bitcoin’leri satacağı iddiaları ile toplulukta heyecan yarattı…

  Kripto para dünyasının tanınmış isimlerinden Elon Musk, zaman zaman Bitcoin (BTC) yatırımcılarının hedefi haline geliyor. Tesla, geçtiğimiz dönemde Bitcoin alımı yaptığını açıklamasıyla tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Önde gelen elektrikli araba üreticisi, bu duyurudan sonraki sadece 1 ay içinde Bitcoin ödeme kararını askıya almasıyla endişe yarattı.

  Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin madenciliğindeki kaynak tüketimi ve çevresel sorunlar yüzünden bu kararı aldıklarını açıkladı. Tesla arabaları için BTC ödemesinin kaldırılması arkasındaki temel sebep çevresel sorunlar olarak gösterildi. Fakat pek çok kişi Tesla’nın bilançosunda hala 1 milyar doların üzerinde BTC bulundurduğu için bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Tesla, Çin ile Balayı Evresini Sonlandırıyor Mu?

  BTC’nin çevresel sorunlarından daha çok üzerinde durulan bir konu Tesla ve Çin arasında pek çok teorinin ortaya atılmasına yol açtı. Çin’in kripto işletmeleri ve BTC madenciliği konusundaki düşmanca tavrı son döneme damgasını vurdu. Pek çok kişi Tesla’nın sektörü ayakta tutmak için Çin hükümeti ile paralel gitmek zorunda kaldığını belirtti.

  Çin dünyanın en büyük tüketici pazarı haline gelmesiyle birlikte birkaç ünlü ABD markası, nakit akışı sağlamak ve yeni tüketiciler bulabilmek için bu pazara oynuyor. Tesla şirketi de bu ABD merkezli şirketler arasında yer alıyor. Şirket son olarak 30 bin Çin yapımı elektrikli otomobil ile teslimata başladığını duyurdu

  Çin Baskısı Yüzünden BTC’leri Satabilir Mi?

  Kripto para uzmanlarına göre bu gelişmeler, Tesla’nın Çin’deki balayı döneminin sona ermek  üzere olduğunu ortaya koydu. Çin medyasının şirket hakkında olumsuz açıklamalar yapmasıyla birlikte düzenleyici sorunları da patlak verdi. Bu konuyla ilgili raporda Tesla’nın Çin hükümetinden şirkete dair sosyal medyadaki eleştirel yorumları engellemesini istediği biliniyor. Tesla’nın Çin işinde darbe alması Bitcoin yatırımları üzerinde de etkili olabilir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle