Çin, BTC’yi kontrol altına almaya çalışıyor!

  Kripto para piyasasında son dönemde Çin’den gelen hamleler büyük çapta etkili oldu. İsmini paylaşmak istemeyen Pekinli bir uzman, Çin’in renminbi ile döviz piyasalarını olduğu gibi kripto para piyasalarını da kontrol etmeye çalıştığını söyledi…

  Kripto para basınında geniş yankı bulan bu iddialar, Sino Global Capital CEO’su Matthew Graham tarafından paylaşıldı. Pekinli uzmanla, son dönemdeki gelişmeler hakkında detaylı bir röportaj gerçekleştiren Graham, çok çarpıcı detayları ortaya koydu. Çin hükümeti ile ilişiği olmayan uzmanın, Bitcoin (BTC) hakkında alınan kararlara açıklık getirdiği görüldü. 

  Çin’deki İnternet Finans Derneği, Bankacılık Derneği ve Ödeme ve Clearing Derneği, son haftalarda aldığı kripto para kararları ile piyasayı sarstı. Finans ve ödeme kuruluşlarının kripto para ile işlem yapmasını yasaklayan kurumlar, bir anda tüm dikkatleri üzerine çekti. Son olarak Çin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi, Bitcoin madenciliği ile BTC alım satımına karşı sıkı önlemler alınacağını açıklamasıyla piyasada deprem yarattı.

  Çin Hükümeti Bitcoin’de Neyi Amaçlıyor?

  Pekinli finans uzmanı, Çin hükümeti tarafından gerçekleştirilen toplantılarda alınan kararların ilk olarak Çin Komünist Partisinin meşruiyeti bünyesinde olduğu vurguladı. Pekin’in piyasalarda yüksek volatilite görmek istemediği ve kısıtlı çapta hareketlilik olmasına müsaade ettiği vurgulandı. 

  Çinli yetkililerin bu yüzden renminbi ile döviz piyasalarını uzun yıllardır kontrol altında tuttuğu biliniyor. Aynı şekilde sermaye kontrollerini şimdi de Bitcoin ve kripto paralar üzerinde gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Pekinli uzman BTC için özel bir toplantı düzenlenmediğini şu şekilde ifade etti: “Pekin diğer piyasalara yaptığının aynısını dijital paraya da yapmak istiyor, bu yüzden daha çok regülasyon göreceğiz diyebiliriz.”

  Bitcoin Madencileri de Baskı Altında

  Çin merkezli kripto para madencileri son verilere göre Bitcoin blockchain üzerindeki hash oranının toplamda yüzde 65’ini kontrol ediyor. Fosil yakıt tüketimi ile eleştirilen bu madenciler, artan baskılar sebebi ile ülke dışında hizmet vermenin yollarını aramaya başladı. Pekinli uzman bu konuda alınan kararın karbon nötr hedefi bahane edilerek başka bir sebeple alındığını söyledi. Uzmana göre Çin, kripto paralar üzerinde kontrolün kendisinde olduğunu göstermek amacıyla bu karara imza attı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle