Kripto Para

Yunan polisi uyardı! Kripto dolandırıcıları nasıl çalışıyor?

  Kripto para sektöründe son zamanlara kadar sessiz kalan Yunanistan’dan yeni uyarılar geldi. Dünya genelinde siber suçlar artışa geçerken Yunan polisi, siber suçlarla ilişkili kripto para işlemlerine dikkat çekti…

  Yunanistan’da kripto para kullanımı giderek artmaya devam ederken, resmi kurumlar da bu alanda bazı uyarılarda bulunmaya başladı. Kripto para dünyasında son dönemde sessiz kalmayı tercih eden Yunanistan’da bugün önemli bir açıklama yapıldı. Siber suçlar ve kripto para birimleri üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık olaylarının arttığı vurgulandı. 

  Yunan polis teşkilatına bağlı siber suçlar bölümü, son dönemde yetkililere bildirilen bazı kripto para dolandırıcılık vakalarına karşı uyarılarda bulundu. Kripto para birimlerine yatırım fırsatı sunduğunu öne çıkartan çevrim içi reklamlardan uzak durulması tavsiye edildi. Yetkililer, kripto para dolandırıcılık faaliyetlerinin artması yüzünden halkı temkinli olmaya çağırdı.

  Yunanistan’da Kripto Para Dolandırıcılığı

  Ülkede organize edilen dolandırıcılık vakalarında genellikle sahte haberler öne çıktı. Kripto para yatırımcıları, bu sahte medya kuruluşları tarafından ortaya atılan yalan haberlere inandırılmaya çalışılıyor. Daha sonra kurbanlardan kripto para üzerinden alınan ödemelere de yatırım vadiyle el konuluyor. 

  Bu şekilde kripto para yatırımcılarını dolandıran sahtekarlar, kullanıcıları ağına düşürmek için kişisel ve kredi verilerini denemek için web sitesi açtı. Tüm işlemlerin giderek dijitalleştiği şu dönemde siber suçlar da tavan yaptı. Yunan polisi bu sebeple vatandaşlara bir dizi uyarı içeren bildiri yayınladı.

  Bilinen Projelere Yatırım Yapılması Gerekiyor

  Türkiye ve Yunanistan gibi ülkelerde son dönemde pek çok dolandırıcılık vakası gelmeye devam ediyor. Özellikle kripto para sektöründe yaşanan bu sahtekarlıklar arkasında binlerce mağdur yatırımcı bırakıyor. 

  Uzmanlar, kripto para yatırımcılarına yönelik yaptıkları uyarılarda yüksek getiri vaadiyle karşılarına çıkan fırsatlara her zaman şüpheli bakmalarını istiyor. Bunun yanı sıra hiçbir projeye kaybetmeyi göze alamayacağınız miktarda yatırım yapmamanız şiddetle tavsiye ediliyor. Kripto para sektöründeki dolandırıcılık vakalarına yem olmamak için dikkatli yatırım yapmak gerekiyor

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle