Kripto Para

FED Başkanı konuştukça BTC değer kaybetti, kaybediyor!

  ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, yine kripto para piyasalarını alt üst etmeyi başardı! An itibari ile kameraların karşısına geçen Başkanın konuşması ile birlikte kripto para birimleri düşüşe geçerken, BTC 20 bin doları zorluyor!

  Tüm kripto piyasasında gözler an itibari ile konuşan FED Başkanı Jerome Powell’a çevrildi! Başkan Powell Avrupa Merkez Bankası (ECB) forumunda kameraların karşısına geçerken Bitcoin (BTC) fiyatı 20 bin dolara geriledi!

  "Pandemi Öncesine Dönebilecek Miyiz Bilmiyoruz"

  BloombergHT’nin canlı yayınla verdiği konuşmada Başkan Powell, söze pandemi öncesine dönüşle başladı. Powell, “Pandemi öncesi döneme dönebilecek miyiz bilmiyoruz. Arz şoklarının artmasıyla birlikte enflasyon oranları yükselmeye başladı. Bununla başa çıkmaya uğraşıyoruz.” ifadeleri ile yüksek enflasyon tehlikesine atıfta bulundu.

  Enflasyon riskine vurgu yapmanın ardından bankanın görevlerine değinen Başkan Powell, “Bizim asıl görevimiz ise maksimum istihdam ve fiyat istikrarı sağlamak ama bu gerçekten çok zor bir şey.” dedi. Konuşmasının devamında ise resesyon riskine atıfta bulunmayı ihmal etmedi.

  "ABD Ekonomisini Yavaşlatmak İçin Faiz Artırıyoruz"

  Jeopolitik risklerle birlikte ekonomik kırılganlığın da arttığını belirten Powell, “Dünyanın jeopolitik olarak kamplara bölündüğünü görürsek, daha düşük üretkenlik ve büyüme oranları ortaya çıkacak” ifadelerini kullanarak resesyona yönelik endişelerini dile getirdi. Bölünmelerin devam etmesi halinde ekonomilerin daha yavaş büyüyeceğini ifade eden Powell, ABD ekonomisinin ise halen güçlü olduğunun altını çizdi.

  Her ne kadar ABD ekonomisi güçlü olsa da fiyat istikrarını sağlamak ve büyümeyi yavaşlatmak için banka olarak faiz artırdıklarını ifade eden Powell, “ABD ekonomisinin büyümesini yavaşlatmak için faiz oranlarını artırmaya devam ediyoruz. Ancak bu şekilde istenilen tedarik oranlarını yakalayabiliriz.” ifadelerini kullanarak politika amaçlarını açıkladı.

  Kripto Piyasaları Sert Tepki Verdi!

  FED Başkanı Powell’ın konuşması ile birlikte BTC fiyatı hızla geri çekilerek 20 bin bandına yaklaştı! Powell konuşmasının gölgesinde BTC fiyatı 20 bin 106 dolar düzeylerinden fiyatlanırken, 24 saatlik kayıp %4’ü aştı!

  Ethereum ise son 24 saatte %9’u aşan kayıpla 1.114 dolardan işlem görüyor. Altcoin piyasası nispeten BTC ve ETH’a karşı dirençli görünse de konuşma etkisi ile geriliyor. Haberin yazıldığı şu dakikalarda ADA 0,4691 dolar, BNB 218,62 dolar ve XRP 0,32718 dolardan işlem görüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle