Kripto Para

BoE Başkanı kripto para yatırımcılarını uyardı

  İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, 6 Mayıs tarihindeki basın toplantısında kripto paralar ile ilgili yorumlarını dile getirdi. Bailey kripto para yatırımcılarını olası felaket senaryoları konusunda uyardı ve insanların tüm paralarını kaybedebileceklerini söyledi.

  İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, 6 Mayıs Perşembe günü faiz kararının ardından basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kripto paralar ile ilgili gelen sorularda Bailey “kripto para” yerine “kripto varlık” demeyi tercih ettiğini ifade etti. Bailey, kripto varlıkların içsel bir değerinin olmadığını, insanların ancak “paralarını kaybetmeyi göze almışlarsa” bu alana yatırım yapmaları gerektiğini dile getirdi.

  Bailey FCA’nın Açıklamalarına Benzer Açıklamalarda Bulundu

  Bailey, kripto para yatırımcılarını olası felaket senaryolarına karşı uyardı. Bailey İngiltere’deki Finansal Davranış Kurumu’nun (FCA) açıklamalarına benzer şekilde, insanların tüm paralarını kaybedebileceklerini söyledi. Bu nedenle Bailey, sadece bunu göze alanların yatırım yapması gerektiğini ifade etti. FCA, 2021 yılının başlarında kripto para yatırımlarının “yüksek risk” barındırdığını açıklamış ve insanların “parasının tamamını kaybetmeye” hazır olmaları gerektiğini belirtmişti.

  Bailey’nin Sert Tavrı Değişmemiş Gibi Görünüyor

  Andrew Bailey, daha önce yapmış olduğu açıklamalarda da kripto paralara karşı olumsuz tavırlar sergilemişti. Tavrını yineleyen Bailey, kripto paraların “bir varlık sınıfı” olmadığını ifade etti. Bailey, yine de bu konuyla ilgili farklı görüşlere de saygı duyduğunu aktardı.

  Bailey Eylül 2020 döneminde Bitcoin (BTC) ile ilgili bir bağlantısının olmadığını söylemişti. Ayrıca Bailey, Ocak ayında da kalıcı bir dijital para biriminin tasarlanamayacağını savunmuştu. Bailey’in bu açıklamaları sonrası birçok ekonomist İngiltere’nin kripto para alanına daha ılımlı yaklaşması gerektiğini söylemişti. Ancak Bailey’in bu konudaki sert tavrında bir değişiklik olmadığı görülüyor.

  BoE’nin “Britcoin” Çalışmaları Devam Ediyor

  Ancak Bailey’in kripto para alanına olumsuz yaklaşımına rağmen, İngiltere Merkez Bankası’nın dijital para çalışmaları da devam ediyor. İngiliz Sterlininin dijital bir versiyonu olan “Britcoin” isimli para çalışmalarında Hazine Bakanlığı ile ortaklık kurulmuş ve bir CBDC görev gücü oluşturulmuştu.

  BoE faiz konusunda artışa gidilmeyeceğini açıkladı. Hisse senedi piyasasını desteklemek ve darbe alan ekonominin toparlanması için alınan bu karar, kripto paralara yarayabilir. Bailey’nin daha önce dile getirdiği ekonomi için “sınırsız para pompalamak” söylemleri, kripto paraların “enflasyondan korunma” adına reklamı olarak değerlendirilmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle