Kripto Para

CBDC’ler tarihin en önemli yeniliklerinden – BoE Başkanı

  İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Bank for International Settlements Londra şubesi açılışında konuştu. Bailey, açıklamalarında merkez bankası dijital paraları (CBDC) ile ilgili fikrilerini de dile getirdi. Başkan, merkez bankalarının artık CBDC’leri benimsemeye başladıklarını ifade etti.

  Merkez bankası dijital para birimi (CBDC – central bank digital currency) kavramı, doğrudan Bitcoin’den (BTC) esinlenilerek çalışmalarına başlanan ancak yapısı itibariyle kripto paralardan farklı olan dijital varlıklardır. İlk CBDC üretim çalışmaları 2014 yılında Çin’de başladı. Çin bu konuda dünyada öncü konumunda ve artık Çin’in bazı bölgelerinde 2020’den bu yana CBDC’ler (dijital RMB) test amacıyla kullanılıyor. Dünyada pek çok devlet de CBDC konusunda çalışmalarına başladı ya da bu yıl mevcut çalışmalarını hızlandırdı.

  “Merkez Bankacılığı Tarihinin En Önemli Yeniliklerinden Biri”

  İngiltere de CBDC konusunda çalışmalarına ağırlık veren ülkelerden biri. İngiltere’nin CBDC konusuna ılımlı yaklaştığı biliniyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey de bu konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bailey, Bank for International Settlements’in Londra şubesi açılışında konuştu. Bailey, konuşmasında artık merkez bankalarının CBDC konusunu daha fazla benimsemeye başladıklarını dile getirdi. Bailey ayrıca bu benimsemeyi “Merkez bankacılığı tarihinin en önemli yeniliklerinden biri” sözleri ile nitelendirdi.

  Andrew Bailey’nin Açıklamaları

  Andrew Bailey, merkez bankaları ve CBDC’ler ile ilgili olarak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Merkez bankası dijital para birimleri bizi yeni bir döneme taşıyacak. İngiltere Merkez Bankası, kendi dijital para birimi ile ilgili araştırma çalışmalarından memnun. Merkez bankası dijital para birimleri, sonunda ödeme şekli olarak nakit ve kredi kartlarının yerini alabilir.”

  İngiltere’nin her ne kadar CBDC konusuna ılımlı yaklaştığı biliniyor olsa da İngiltere’nin şu anda bir CBDC üretimine başlayıp başlamayacağı hala tartışma aşamasında. İngiltere’de konuya ilişkin olarak yetkililer konuyu masaya yatırmış durumda. Bailey, merkezi otoriteye bağlı bir dijital para birimini destekliyor. Ancak Bailey’nin Bitcoin ve kripto paralara karşı olumsuz bir tavrının olduğu da biliniyor.

  Dünyadan CBDC Örnekleri

  CBDC konusunda her ne kadar öncü devlet Çin olsa da daha küçük ekonomiye sahip olan Bahamalar ve Kamboçya’da CBDC çalışmaları daha fazla hız kazandı. PwC raporuna göre CBDC konusunda ilk sırada Bahamalar, ardından Kamboçya geliyor. Çin ise bu listede 3. sırada yer alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle