Kripto Para

OpenSea skandal iddiaları doğruladı! Şimdi ne olacak?

  Dünyanın en büyük NFT (non fungible token) pazarlarından biri olan OpenSea’de ürün başkanı olarak görev yapan Nate Chastain, “değer kazanacağını düşündüğü” NFT’leri, ana sayfada listelemeden önce satın aldığını itiraf etti. OpenSea, içeriden bilgi sızdırıldığı iddialarını doğruladı.

  2021 yılında hızla büyüyen kripto para sektörü, beraberinde beklenmedik alanların büyümesine de önayak oldu. Genel anlamda değer kazanan kripto paralar ile birlikte 2021 yılında NFT’ler (non fungible token), merkezi olmayan finans (DeFi) ürünleri, merkezi olmayan uygulamalar (DApps), taraftar token’ları gibi varlıklar ve alanlar da çok ciddi sıçrama yakaladı. Bu alanda en çok dikkat çeken yükseliş ve yaygınlaşmayı ise NFT’ler elde etti. Büyüyen NFT pazarı, beraberinde “kısa yoldan kazanç” örneklerini de getirdi.

  OpenSea Ürün Başkanı, Listeleme Öncesi NFT’leri Satın Alıyordu

  NFT ilgisi artınca popülaritesi ciddi oranda artan NFT pazarı OpenSea, içeriden bilgi sızdırıldığını itiraf etti. OpenSea bünyesinde ürün başkanı olarak görev yapan Nate Chastain’in, “değer kazanacağını düşündüğü” NFT’leri, ana sayfada listelemeden önce satın aldığı iddiaları, OpenSea tarafından doğrulandı. OpenSea tarafından bu iddialar gündeme getirilmeden önce, konu Twitter’da kripto para toplulukları tarafından gündeme getirilmişti. Twitter kullanıcıları, OpenSea’deki NFT’lerin ana sayfada listelenmeden önce satın alınıp, daha sonra daha kârlı şekilde satıldığını iddia etmişti.

  Bir Twitter Kullanıcısı, Chastain’den Şüphelendiğini Söylemişti

  Twitter’da konuyu gündeme getiren kripto para toplulukları, ayrıca Nate Chastain’in, henüz ana sayfada listelenmemiş olan NFT’leri satın almak için anonim Ethereum (ETH) cüzdanları kullandığını da iddia etmişti. TSİ 14 Eylül’ü, 15 Eylül’e bağlayan gece 02.28’de, “Zuwu” isimli bir Twitter kullanıcısı, Nate Chaistain’in bu işlemleri yaptığından şüphelendiğini dile getirmişti. Zuwu, şüphelerinde haklı çıktı.

  OpenSea İddiaları Doğruladı

  Kripto para topluluklarında ve çeşitli sosyal medya mecralarında neredeyse infiale yol açan iddiaların ardından, OpenSea platformu bir blog yazısı yayınladı. OpenSea, bu açıklamasında iddiaları doğruladı. Konuya ilişkin olarak OpenSea tarafından yayınlanan yazıda şu ifadelere yer verildi:

  “Dün çalışanlarımızdan birinin, halka açık olarak satışa sunulmadan önce ana sayfada listeleneceğini bildiği ürünleri satın aldığını öğrendik. Bu inanılmaz derecede hayal kırıklığı yarattı. Bu davranışın ekip olarak değerlerimizi temsil etmediğini açıkça belirtmek istiyoruz. Bunu çok ciddiye alıyoruz ve gerçekleri ve atmamız gereken ek adımları, tam olarak anlamak için bu olayı derhal ve kapsamlı şekilde inceliyoruz.”

  Olay Nasıl Deşifre Oldu?

  Nate Chasitain’in yaptıkları, geçmişe dönük bir tweet’in yeniden gündeme gelmesiyle birlikte ortaya çıktı. 3 Ağustos tarihli bir tweette Chastain, Arya Mularama’nın koleksiyonundan bir NFT satın aldığını söylemişti. Ancak Chastain’in bu tweeti paylaştığı saatte henüz o ürün listelenmemişti. Chastain’in 7 ay önce “CryptoPunk #3501” isimli NFT’yi satın aldığı biliniyordu ve bu nedenle Ethereum adresi de tespit edilebildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle