Kripto Para

Kripto paralar tehlikeli – İngiltere Merkez Bankası Başkanı

  İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, bir kez daha gündemine kripto paraları aldı. Bailey meclis üyelerine yaptığı konuşmasında kripto paralar konusunda endişeli olduğunu dile getirdi. Daha önce de kripto paralara karşı olumsuz açıklamalarda bulunan başkan “Kripto paralar tehlikeli” dedi.

  İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, kripto para piyasalarındaki ilgi artışı sonrası kayıtsız kalamayan isimlerden biri olmuştu. Bailey geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalarında kripto para yatırımcılarını uyarmıştı. Başkan önceki açıklamalarında kripto paralar için “gerçek para birimi değil” ve “insanlar ancak tüm paralarını kaybetmeye hazırsa kripto para yatırımı yapmalı” sözlerini dile getirmişti. Daha önceki açıklamalarında kripto paralardaki riskleri işaret eden Bailey, bir kez daha hedefine kripto paraları aldı.

  Bailey’e Göre Kripto Paralar İnsanlar İçin Tehlikeli

  Andrew Bailey, meclis üylerine karşı yaptığı konuşmasında önceki açıklamalarına göre vitesi artırdı. Reuters haberine göre Andrew Bailey, kripto para ve benzeri varlıkların insanlar için tehlikeli olduğunu söyledi. Kripto paraların, geleceğin para modeli olduğu fikri insanlar için heyecan verici bir ihtimal olarak ele alınıyor. Ancak bu ihtimal karşısında, merkezi olmayan kripto paraların, merkez bankalarını endişelendirdiği de biliniyor. Bailey’in ve benzer açıklamalarda bulunan merkez bankası başkanlarının, bu nedenden dolayı benzer tavırlar takındıkları düşünülüyor.

  BoE 2014’te Bitcoin’i “Finansal Tehdit” Olarak Raporlamıştı

  Geçtiğimiz hafta Londra’da bulunan Bailey, meclis üyelerine kripto paraları “tehlikeli” tanımı ile tanıttı. Bailey, kripto paralar konusunda şüphelerinin olduğunu ve bu sektörün tehlikeli olduğunu ifade etti. Andrew Bailey, Bitcoin (BTC) gibi finansal varlıkların, geleneksel bir ödeme yönteminin temel işlevlerini karşılayamadığını savundu. Eylül 2014 döneminde de BoE, Bitcoin’in Birleşik Krallık için finansal istikrarı bozmaya yönelik “tehdit” oluşturduğunu raporlamıştı.

  Uyarılar Çöküş Sonrası Geldi

  Bailey görüşlerini, tam da kripto para piyasasında görülen büyük çöküş sonrası dile getirdi. Söz konusu çöküşleri Elon Musk’ın açıklamaları ve Çin’den gelen kısıtlamalar tetiklemişti. Nisan ayında BoE ve HM Hazinesi, Şansölye Rishi Sunak’ın talimatı ile CBDC faaliyetleri için görev gücü birimi kurmuştu. Ancak gelen çöküşler sonrası bu çalışmaların yerini daha çok uyarıların aldığı görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle