Kripto Para

Block ve Blockstream, Tesla ürünleri ile madencilik tesisi kuruyor!

  Kripto para madenciliğinin merkezlerinden biri haline gelmeye başlayan Teksas’ta; Blockstream ve Block, Tesla’nın güneş enerjisi tesisatı ile güçlendirilmiş bir sistemle kripto para madencilik tesisi kuruyor. Konuya ilişkin açıklama Bitcoin 2022 konferansında geldi.

  Bitcoin (BTC) adına sektörde yer alan kritik isimlerin ve şirketlerin dahil olduğu Bitcoin 2022 konferansı etkili bir şekilde başladı. Bu yıl Miami’de düzenlenen organizasyon 6-9 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. Geçtiğimiz yıl organizasyonda El Salvador’un Bitcoin’i yasal para ilan edeceği sürprizi açıklanmıştı. Bu yıl da sürpriz gelişmelerin beklendiği organizasyondan kripto para madenciliğine ilişkin kritik bir açıklama geldi. Gelen açıklamalara göre Blockstream ve Block, Tesla’nın güneş enerjisi tesisatı ile güçlendirilecek bir sistemle kripto para madencilik tesisi kuruyor.

  Sistemin Maliyeti 12 Milyon Doları Bulacak

  Konuya ilişkin kritik açıklama, Bitcoin 2022 konferansında Blockstream CEO’su Adam Back tarafından yapıldı. Back açıklamasında pilot uygulamanın Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerjiyi ve inovasyonu finanse edebileceğini göstermeyi hedeflediğini ifade etti. Gelen açıklamalara göre maliyeti 12 milyon doları bulacak olan bu sistem, Teksas’ta inşa edilecek. Hatırlanacağı üzere Çin’in kripto para madencilik işlemlerini yasaklaması ile birlikte Teksas, kripto madencilerinin en çok tercih ettiği bölgelerden biri haline gelmişti.

  Operasyonlar Halka Açık Yayınlanacak

  Gelen açıklamalara göre tesis için öngörülen 12 milyon dolarlık maliyet Blockstream ve Block şirketleri arasında eşit şekilde bölünecek. Söz konusu projenin birkaç ay içinde faaliyete geçmesi planlanıyor. Konuyla ilgili bilgiler veren CEO Back, enerji tüketimi ve hash rate dahil olmak üzere kripto madencilik operasyonu ile ilgili bilgilerin halka açık şekilde yayınlanacağını ifade etti. Back konuya ilişkin açıklamasında şöyle konuştu:

  “İnsanlar sadece analist raporları, makaleler, blog gönderileri ve veriler yayınlandığında bunları şüpheli buluyor. Ancak veriler ile birlikte finansal bilgileri de yayınlarsak, bu dikkat çekebilir.”

  Tesla’nın Güneş ve Enerji Depolama Üniteleri Kullanılacak

  Açıklamalarının devamında Back, madencilik tesisinin tamamen yenilenebilir enerjili Bitcoin madenciliği adına bir kavram kanıtı olacak şekilde tasarlandığını belirtti. Tesla’da kurulan madencilik tesisinde Tesla’nın güneş ve enerji depolama üniteleri kullanılacak. Bitcoin 2022 konferansında detaylı şekilde anlatılan bu proje, aslında Haziran 2021’de duyurulmuştu. Diğer yandan Tesla, hala elinde Bitcoin bulunduran en değerli şirket konumunda yer alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle