Kripto Para

İngiltere’de taksilere kripto para ile ödeme yapılabilecek

  İngiltere merkezli 2 finansal ödeme platformu arasında kurulan ortaklık sayesinde, artık İngiltere’de taksiler Blockchain kullanarak kripto para ödemesi alabilecek. Projenin Kasım ayında yapılacak olan beta testinde Ethereum (ETH) kullanılacak.

  Kripto paraların kullanım alanları ve genel itibariyle kripto paraların popülaritesi 2021 yılında zirve seviyelerine ulaştı. Her geçen gün bu popülarite artış göstermeye devam ediyor. Birçok kişi kripto paraların volatil yapısından dolayı “ödeme aracı” olamayacaklarını söylese de dünyanın çeşitli bölgelerinden tam da bu konuyla ilgili adımlar atılmaya devam ediyor. Hollanda, Arjantin gibi ülkelerden sonra kripto paraların reel alışverişlerde kullanılmasına yönelik bir adım İngiltere’de atıldı.

  Hollanda’da yakın tarihte bir ev Bitcoin (BTC) karşılığında satışa çıkarıldı. Öte yandan yine yakın bir tarihte, Güney Amerika’nın en büyük e-ticaret şirketi MercadoLibre pilot bölge Arjantin olmak üzere, emlak satışlarında Bitcoin kabul etmeye başladı. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen, “kripto paralar ile ödeme kabul etme” uygulamalarına şimdi de İngiltere dahil oldu. İngiltere merkezli 2 finansal ödeme platformu arasındaki ortaklık sayesinde, İngiltere’de 10 binden fazla taksi kripto para ile ödeme almaya başlayacak.

  Projeye İskandinavya Da Dahil Edilecek

  Taksiler kripto para ödemelerini Blockchain kullanarak alabilecek. Projenin Kasım ayında yapılacak olan beta testinde Ethereum (ETH) kullanılacak. Fakat platform akıllı kontrat odaklı bir Blockchain teknolojisi ile çalışacak. Pazartesi günü yapılan duyuruya göre projeye İskandinavya’daki taksiler de dahil olacak.

  Mobil ödeme platformu The Payment House ve HIPS tarafından yapılan açıklamada, projede Ethereum Blok zinciri kullanılacağı belirtildi. İki firma arasındaki ortaklık ile geliştirilen proje Kasım ayında beta testiyle uygulanacak. İngiltere’deki 10 bin taksinin ve İskandinavya’daki 20 bin taksinin ödeme ağlarını kullanmaya başlaması hedefleniyor.

  MTO Coin ve USD Coin Kullanılacak

  Projede başlangıç aşamasında ERC-20 standardı ile Ethereum’da sunulan HIPS’in Merchant tokeni (MTO) ile USD Coin (USDC) kullanılabilecek. Projede ilerleyen süreçlerde farklı kripto paraların da kullanılabileceği duyuruldu. HIPS CEO’su John Cavebring konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “MTO’nun tüketici odaklı olan özelliklerinin, kripto ödemelerinin ana akım kullanıcılarında pazar yaratması ve kitlesel olarak kabul görmesi için son derece uygun olduğuna inanıyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle