Kripto Para

Bithumb çalışanları artık Bithumb kullanamayacak!

  Güney Kore merkezli, dünyanın en büyük kripto para borsalarından Bithumb, ilginç bir karar aldı. Borsa, Temmuz ayı itibariyle bünyesindeki çalışanların Bithumb hesabı ile kripto para alım-satım işlemlerini tamamen yasakladı.

  Kripto para piyasalarında yoğunluk, yaygınlaşma ve benimseme arttıkça piyasa ile ilgili birçok endişe ve iddia da gündeme geliyor. Bu konuyla ilgili olarak da birçok ülkede gizlilik, anonim işlemler, güvenlik kaygıları gibi maddeler ele alınıyor. Özellikle kara para aklama gibi suç eylemlerinin oluşturduğu endişe, dünyanın birçok noktasında kripto paralara daha temkinli yaklaşılmasına neden olabiliyor.

  Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan, Güney Kore merkezli Bithumb borsası da daha şeffaf olmak adına sıra dışı bir karara imza attı. Bithumb borsası tarafından alınan karara göre artık şirket bünyesinde çalışanlar, Bithumb borsası üzerinden kripto para alım-satım işlemi gerçekleştiremeyecek. 2 Temmuz Cuma günü borsa tarafından yapılan resmi duyuruda, bu yasaklama kararındaki amacın iç düzenlemeleri güçlendirmek ve işlem şeffaflığını sağlamak olduğu belirtildi.

  Bithumb’ın Amacı “Daha Kalıcı Sisteme” Erken Uyum Sağlamak

  Bithumb borsası tarafından alınan bu güncel karardan önce, geçtiğimiz yaz borsa tedbir amaçlı başka bir karar daha almıştı. Bithumb, geçtiğimiz yaz çalışanlarına hesaplarından para çekme işlemlerine ilişkin bilgilendirici bir yazı göndermişti. Bir diğer yandan borsa, alınan tedbir ve şeffaflık kararları ile daha kalıcı bir sisteme dahil olma yolunda ilerleyeceğini duyurdu.

  Bithumb borsasında uzun bir zaman önce şirket içinde yaşanan veri sızıntılarından dolayı, benzer yönde kararlar almaya başlamıştı. Bu alanda borsa, haksız ticaret uygulamaları ve piyasa manipülasyonu durumlarını engellemek amacıyla, yıllar önce mesai saatleri için kripto para alım-satımını yasaklamıştı.

  Güney Kore’de Kripto Tavrı Sertleşiyor

  Güney Kore’de kripto para alanına ilişkin düzenleme adımları atılıyordu. Hatta birçok kripto para topluluğu, Güney Kore’nin artık kripto para konusunda daha sert tavırlar takınmaya başladığı yönünde yorumlarını dile getiriyordu. Bithumb borsasının son kararı da Güney Kore’de oluşan bu sert tavırlara paralel görünüyor. Hatta yerel haber kaynaklarına göre küçük kripto para borsaları, ülkedeki aşırı baskıcı düzenleyici kararlardan dolayı hükümete dava açmaya hazırlanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle