Kriptopara

Bitcoin Geleceği Ne Olur? ETH, BTC’yi Tahttan İndirir mi?

  Bitcoin ve ETH karşılaştırması özellikle 2021 Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında gündeme gelen bir konu oldu. Hem uzman analistler hem de yatırımcılar gelecekte liderliği hangi kripto paranın elinde tutabileceğini tartışıyorlar. Bu yüzden konuya yönelik anketlerde yapılmaya devam ediyor. Bu yazımızda Bitcoin geleceği ne olur, ETH, BTC’yi tahttan indirir mi sorularına analistlerin düşüncelerine ve anketlere verdikleri yanıtlara göre cevap bulmaya çalışacağız. 

  Bitcoin Geleceği Ne Olur?

  Bitcoin’in geleceğinin nasıl olacağı konusunda 2021 yılında pek çok yorum yapıldı. Bu yorumlardan en önemlisi Elon Musk’tan geldi ve 2021 yılı Mayıs ayı piyasa çöküşü başladı. Elon Musk, BTC madenciliğinin çok fazla enerji tüketimine sebep olduğunu, temiz enerji ile üretime geçilmemesi halinde BTC geleceğinin pek parlak olmadığı yönünde açıklamalarda bulundu.

  Bitcoin geleceği hakkında ikinci bir yorum Vitalik Buterin’den geldi. ETH kurucusu Buterin Elon Musk’a yanıt vererek BTC için çözümün Pos konsensüse geçiş olduğunu, geçişin sağlanması halinde BTC’nin geleceğinin parlak olabileceğini açıkladı. Bu noktadan sonra Buterin ETH’nin yinede 5 sene içinde BTC’yi geçeceğini de savundu.

  ETH, BTC’yi Tahttan İndirir mi?

  ETH’nin BTC’yi tahttan indirme konusu hakkında fikirler ilk olarak 2021 senesinde yapılan Benzinga anketi ile birlikte ortaya çıktı. ETH ile BTC’nin 2021 Mayıs ve Haziran aylarında piyasa üstünlüğü için sürekli karşı karşıya gelme eğiliminde oldukları görüldü. Yapılan Benzinga anketine göre analistler ETH’yi BTC’den daha başarılı bulduklarını belirttiler.

  Mayıs ayında Bitcoin’in kripto para piyasası üzerindeki etkileri yükseldi. BTC fiyat düşüşü ile birlikte, altcoinlerinde değer kayıplarına girdikleri görüldü. Ancak BTC %41.9 değer kaybı yaparak son 3 senenin en düşük fiyatını tabloya alırken, Ethereum’un kripto para piyasasının %18.6’lık kısmını ele geçirdiği saptandı. Benzinga anket sonuçlarına göre 2021 sonu ardından ETH’nin geleceği ile ilgili yapılan tahminlerde BTC’yi ezebileceği yönünde görüşlerin daha önde olduğu ortaya çıktı.

  Michigan merkezli fintech medyası, veri şirketi Benzinga yaptığı anket ile çarpıcı bir sonucu açığa çıkardı. Kripto para traderlarından ve analistlerden oluşan 100 farklı kişiye anket yaparak, ETH mi yoksa BTC mi sene sonunda başarı elde eder, gelecekte hangisi önde olur sorularını sordu. Ankete katılım sağlayanların %80.8’i Ethereum’un 2021 ardından ezici üstünlük kazanabileceği yönünde yanıt verdiler.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  ETH’nin BTC’yi Tahttan İndirebileceği Fiyat Ne?

  Benzinga içerik yaratıcısı Logan Ross, gerçekleştirdikleri anketin sonuçlarını verirken fiyat tahminlerini de açıkça sundu. Ankete katılım sağlayan 100 kripto para trader’ı ve analistinin, %80.8’inin ETH tarafını tercih ettiğini belirtip, Ethereum fiyat tahminlerinin 55 bin dolar olduğunu açıkladı.

  Ankete katılan analistlerin %20 ‘sinin 50 bin dolarlık, %18’inin 55 bin dolarlık fiyat tahminini ETH için yaptıkları açıklandı. Analistler önümüzdeki 5 sene içinde ETH’nin 55 bin dolar olabileceğini ve BTC fiyat tahminlerine göre o sırada 50 bin dolar altına fiyatlanarak liderliği kaptırabileceğini düşünüyorlar. 

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  Buterin’in Düşüncesi Ne?

  ETH ve BTC karşılaşmasının başladığı noktalardan biri de aslından Buterin’in CNN Business’la yaptığı röportajda kullandığı kelimeler. Buterin Mayıs ayına en yakın dönemde bu röportajda ETH’nin BTC’yi ilerleyen sürede eninde sonunda geçebileceğini belirtti. ETH piyasa değerinin o anda 318 milyar dolar olduğunu ve bunun BTC piyasa değerinin %42.5’i olduğunu belirtti. Ardından BTC’yi geçmek için çokta bir yol kalmadığını EIP-1559 güncellemesi ardından iyi bir yükseliş beklediğini açıkladı.

  Sonuç

  ETH, BTC’yi geçer mi sorusuna yönelik yapılan anketlere oy veren analistlerin büyük kısmı ETH’yi yorumlarken, onun gelecekte için daha güçlü bir kripto para olarak gördüğünü belirtiyor. Eğer beklenen sonuçlar gerçekleşirse, belki de BTC liderliği yeni bir kripto paraya bırakabilir. Hem yazılımsal açıdan hemde yaygınlık açısından daha güçlü bir görünüme sahip olan ETH, geleceğin kripto parası olacağa benziyor. Yüzbinlerce geliştiricinin katkıları ile sürekli kendisini güncelleyen ETH, bu yönü ile geleceğin ihtiyaçlarına daha çok hitap ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle