Daha fazla BTC mi alalım? – El Salvador Başkanı

  Kripto para dünyası yeni bir sert düşüş dalgasıyla sallandı ve sallantının etkileri görülmeye devam ediyor. Daha önceki fiyat düşüşlerinde Bitcoin (BTC) satın almayı ihmal etmeyen El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, görülen yeni çöküş ortamında da satın alma sinyalleri verdi.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Kasım 2021’den bu yana düşüş eğilimindeydi ancak 2022 yılında bu düşüşler hızlandı. Mayıs 2022 döneminde Terra blok zincirinde yaşanan çöküşle birlikte sert geri çekilme yaşayan ve 25 bin dolar bandına kadar sarkan Bitcoin, daha sonra elde ettiği toparlanmalar ile 31 bin dolar seviyesinin üzerine yeniden tırmandı. Ancak son haftada gelen düşüşlerle birlikte Bitcoin 23 bin dolar seviyesinin de altını test edince piyasalarda yoğun bir panik havası oluştu. Endişe ortamında, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’den bir kez daha Bitcoin satın alma sinyali geldi.

  El Salvador’un Elindeki Bitcoin’ler

  Dünyada Bitcoin’i yasal para birimi ilan eden ilk ülke olan El Salvador, Eylül 2021 döneminden bu yana hem Bitcoin alımları gerçekleştiriyor hem de ülkede Bitcoin yasal para olarak kullanılıyor. Bu süreçte birkaç kez Bitcoin alımları gerçekleştiren El Salvador, bu satın alma işlemlerinin neredeyse tamamını, Bitcoin fiyatında geri çekilmeler görüldüğünde yapmıştı. Ülkenin Bitcoin alımlarını Başkan Bukele gerçekleştiriyor ve Bukele’nin bu işlemleri telefon üzerinden yaptığı iddia ediliyor. El Salvador’un elinde şu anda 2 bin 300’den fazla Bitcoin bulunuyor.

  Nayib Bukele’den Satın Alma İması

  Son değer kayıplarıyla birlikte, beklendiği gibi El Salvador da zarara uğradı ve ülkenin maliye bakanı yaptığı açıklamada, toplam zararın 40 milyon doları bulduğunu ifade etti. Ancak bakan, bu tutarın, ülke GSMH değerinin %0,5’i bile olmadığını dile getirmişti. Başkan Bukele ise bu açıklamayı tweet olarak paylaşan Bitcoin Magazine hesabına cevap verdi ve cevabında “Daha fazla Bitcoin almamız gerektiğini mi söylüyorsunuz?” ifadelerini kullandı. Bukele, bu paylaşımı ile yeni bir Bitcoin alımı imasında bulundu.

  El Salvador’da BTC Hareketliliği

  Hatırlanacağı üzere Başkan Nayib Bukele Kasım 2021’de, Bitcoin şehri ve volkan tahvilleri projesini duyurmuştu. Bu tahvillerin Mart ayında ihraç edilmeye başlanması bekleniyordu ancak yaşanan gecikmeler sonrası bu hamle hala gerçekleşmedi. Elde edilen bilgilere göre tahvillere ve Bitcoin şehrinin yakınlarındaki arazilere yoğun talep oluşmuş durumda. İlerleyen dönemlerde El Salvador’un Bitcoin ile ilgili pozitif adımlar atması bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle