Kripto Para

FLOKI, İngiltere’de yasak duvarına çarptı!

  Yaz aylarından itibaren kripto para reklamlarına yönelik sert kararlar alan İngiltere Reklam Standartları Otoritesi (ASA), bu kez de popüler şaka coini Floki Inu’nun (FLOKI) reklamlarına yönelik yasaklama kararı aldı. Son dönemlerde FLOKI reklamları sık sık metro ve otobüs duraklarında yer alıyordu.

  Kripto para piyasalarının son yıllarda hızla popülarite kazanması, ülkelerin bu alana bakış açılarını değiştirdi. Hükümetler, genellikle kripto para piyasalarının kontrol altında tutulmasının gerekli olduğunu belirten çalışmalarla ya da açıklamalarla bu alana adım attı. Bunun net örneklerinden birini de birçok kez İngiltere gösterdi. Yaz aylarından bu yana ülkedeki kripto para reklamlarına yönelik sert kararlar alan İngiltere Reklam Standartları Otoritesi (ASA), şimdi de Floki Inu (FLOKI) reklamlarına bir yasaklama getirdi. FLOKI reklamları son dönemlerde özellikle metro ve otobüs duraklarında yoğun şekilde görülebiliyordu.

  “Dogecoin’i Kaçırdınız Mı? O Zaman FLOKI’ye Gelin”

  ASA, daha önce de olduğu gibi bir kez daha “kullanıcı ve yatırımcıların korunması” nedeniyle kripto para odaklı reklamlara yasak getirdi. ASA, Floki Inu tanıtımı yapan reklam kampanyalarını yasakladı ve buna gerekçe olarak da “sorumsuzca hazırlanmış reklamlar” sebebini gösterdi. Bilindiği üzere Shiba Inu (SHIB) Eylül ayında beklenmedik bir ralliye imza atmıştı ve o dönemden itibaren şaka coinlerinin reklamları da artış göstermişti. Söz konusu dönemlerde FLOKI de İngiltere’deki duraklara “Dogecoin’i kaçırdınız mı? O zaman FLOKI’ye gelin” yazılarının olduğu reklamlar vermeye başlamıştı.

  “Reklamlar FOMO Yaymaya Çalışıyor”

  Floki Inu, kripto para piyasalarının en etkili isimlerinden biri olan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın köpeğinin adı olan Floki’den esinlenmiş ve Dogecoin (DOGE) benzeri bir kripto para olarak piyasaya sürülmüştü. FLOKI reklamlarına yönelik yasak kararı alan ASA’dan gelen açıklamalarda, reklamlar ile FOMO (Fearing of Missing Out – Fırsatı Kaçırma Korkusu) yayılma çalışıldığı ve bunun da yerel reklam kurallarına aykırı olduğu ifade edildi. FLOKI’den gelen açıklamada ise şirketin ASA ile uyumluluk sağlamak için her şeyi yaptığı ancak ASA’nın bu çabalara karşılık vermediği belirtildi.

  Benzer Bir Yasaklama İrlanda’da da Atılmıştı

  İngiltere’de FLOKI’ye yönelik getirilen reklam yasaklarından kısa bir süre önce FLOKI için benzer bir karar İrlanda’da da alınmıştı. İrlanda Reklam Standartları Kurumu (ASAI) da kısa bir süre önce FLOKI’nin reklam kampanyasının “reklamcılık kurallarını ihlal ettiğini” öne sürmüştü. Birleşik Krallık bölgesinde reklamlarla başı dertte olan FLOKI’nin; Fenerbahçe, Napoli ve Spartak Moskova gibi kulüplerle sponsorluk anlaşması bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle