Kripto Para

ABD Senatosu, kripto paraların terörizmle bağını koparacak!

  Kripto para piyasasında yükseliş sürerken ABD’li yetkililerin sert tutumu bir kez daha gündem oldu. ABD Senatosu’nda iki partili senatörler grubu, kripto paralara yönelik yasa tasarısı hazırladı.

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki yükseliş trendi sürüyor. BTC ve altcoin piyasasındaki pozitif görünüm devam ederken, ABD’den gelen haberler endişe yarattı. ABD Senatosu’nda kripto paraların terörizmi finanse etme yönünü engellemek amacıyla bir yasa tasarısı hazırlandı.

  Senatörler Mitt Romney, Mark Warner, Mike Rounds ve Jack Reed, ortaklaşa yaptıkları duyuruda Terörizmin Finansmanını Önleme Yasası'nı uygulamaya geçirdi. Kripto para sektörünü yakından ilgilendiren bu yasanın detayları belli oldu. Yasa tasarısının, ABD yaptırımlarını terör örgütlerini kripto para veya fiat para ile finanse eden tarafları kapsayacak şekilde genişletilmesi planlanıyor.

  Kripto Paraların Terörizmle İlgili Kullanılması Engellenecek

  Senatör Romney bu yasanın, ABD Hazine Bakanlığı'nın 7 Ekim saldırısından sonra terörist bir grup olan Hizbullah'ın eylemlerinde kullanılan kripto paraları engellemek için çıkarıldığını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Senatör Rounds, “Hazine Bakanlığı'nın modern tehditlerle mücadele etmek için gerekli terörle mücadele araçlarına sahip olması kritik önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

  Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği Terörizmin Finansmanını Önleme Yasası kapsamına kripto paralar dahil edildi. Rounds, bu sayede terör eylemlerini gerçekleştirmede kullanılan yabancı finans kuruluşlarına ve yabancı kripto para şirketlerine yaptırım uygulanacağını kaydetti. ABD’li senatörler bu sayede terörizmin kökünü kazımaya yönelik kararlı adımlar atacaklarını bildirdi.

  Yabancı Kripto Şirketlerine Yaptırım Uygulanacak

  ABD Senatosu’nun gündemine gelen 10 sayfalık bu tasarı, "dijital varlık işlem kolaylaştırıcısı" ile kripto paraları yasaklamasına izin veren hükümler içeriyor. Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi, son olarak 18 Ekim’de Gazze merkezli bir kripto şirketine yaptırım uygulamıştı.

  BTC destekçisi olarak bilinen Senatör Elizabeth Warren ve 100'den fazla vekil, Hamas'ın İsrail'e saldırmasından yaklaşık bir hafta sonra "yasadışı kripto faaliyetlerini azaltmak" için bir mektup imzaladı. Warren, Hamas dışında Kuzey Kore’nin füze programının kripto suçlarından elde edilen gelirlerle finanse edildiğini açıklamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle