Binance coin (BNB) nedir, nasıl alınır?

  Binance Coin, ticari hacme bakıldığında dünyanın en büyük kripto borsaları arasında yer alan Binance’in kendi kripto para birimidir. Binance Coin isminden de anlaşılacağı gibi çoğunlukla Binance kripto para borsası içinde işlem görür. İlk kez piyasaya sürüldüğünde 0,10 dolar seviyesinden işlem görmeye başlayan ve ardından 37 dolar seviyesine yükselen Binance Coin, başarılı stratejisi ile ön plana çıkar.

  Binance Coin satın almak için lider kripto para borsalarından Binance’a üye olunması gerekir. Kaydolma işlemi ardından satın alma adımlarına geçilir. Bu işlem için ilk olarak Binance’a giriş yapılıp ana sayfada yer alan “kayıt ol” sekmesi seçilmelidir. Ekrana gelen tablo üzerine e-posta, belirlenen bir şifre ve referans kimliği girilip, “hesap oluştur” kutucuğuna tıklanır. Oluşturulan kayıt ardından yönlendirilen yeni ekrandan ise "Kripto al" sekmesine giriş yapılır. Yeni açılan ekrandan "kredi/banka kartı ile öde" seçeneği seçilir. Ekrana gelen yeni tablo üzerinden "BNB" kripto para cinsi seçilip, kart numarası girişi ardından, "BNB AL" kutucuğuna tıklanır. Bu son adım ile BNB kripto para cüzdanında görüntülenir.

  Binance Coin (BNB) Nedir?

  Binance Coin, Binance kripto para değişim borsasında işlem gören kripto para birimidir. Aynı zamanda Binance tarafından çıkarılmıştır. Binance Coin, ERC-20 tabanlı bir kripto para birimi olarak çıkmış, daha sonra Binance kendi zincirini kurduğunda BEP2 tabanlı bir alt yapıya geçmiştir. Sistemde yer alan ERC20 tokenlar yakılarak BEP2 tokenleri haline getirilmiştir.

  Hacmi sayesinde dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance, kendi borsa hacmi ile doğru orantılı olan Binance Coin ile başarıyı yakalamıştır. Binance Coin kripto para dünyasında önemli fiyat artışlarını gören bir kripto para çeşididir.

  Binace Coin piyasa içinde toplam dolaşan 142 milyondan fazla adettedir. Binance borsası senelik karının %20’si ile Binance Coin satın almaktadır. Aldığı BNB’leri yakan borsa, piyasa üzerinden 100.000.000 BNB kalana kadar bu işleme devam edecektir. İşlemde amaç, piyasa içinde enflasyonu engellemektir. Binance Coin aynı zamanda başka kripto para birimleri ile Binance borsası içinde takas edilir.

  BNB, ASIC cihazlara gerek duyulmadan üretimi yapılabilen ve özel madencilik havuzlarına katılım sağlanarak elde edilebilen bir kripto para birimidir. Yüksek maliyetli donanımları gerektirmez. Tüm gün boyunca ekran kartı kalitesi yüksek bir bilgisayar kullanılarak üretilmeye uygundur. Aynı zamanda üretim aşamasında BTC’den çok daha az enerji tüketimi gerçekleştirir. Madenciler için sunduğu kazanç oranları ise cihaz maliyetlerini düşürmesine bağlı olarak daha yüksektir.

  Ne Zaman Çıktı?

  BNB ilk olarak 2017 yılında gerçekleştirilen bir ICO (ilk para teklifi) ile piyasaya çıkarılmıştır. İlk çıkışında toplam 100.000.000 BNB piyasaya sürülmüştür. Çin içerisinde 2017 senesinde kurulan Binance, ilerleyen süreçte ülkede oluşan regülasyonlar nedeniyle Malta’ya taşınma kararı almıştır. Binance, Changpeng Zhao tarafından kurulmuştur. Kendisi halen firmanın CEO’luk görevini üstlenmeye devam eder.

  2018 senesinin Ocak ayında 1,3 milyar dolarlık piyasa değeri ile dikkatleri çeken Binance yükselişi ile başarıyı yakalar. 2018 senesine gelindiğinde Mart ayında Malta’ya tam anlamıyla geçiş yaparak, Avrupa ve ABD’de bulunan yatırımcı grubuna hitap etmeyi amaçlamıştır. 2018 senesinde ise Visa, Mastercard ile ortaklık girişimi gerçekleştirerek, bu kartlardan ödeme kabul etmiş ve BNB satışı yapmıştır.

  2018 senesinde sadece kredi kartı ile satın alınma değil aynı zamanda diğer kripto paralar ile takas edilebilme özelliğinden de yararlanılmıştır. BNB günümüzde de diğer kripto para birimleri karşılığında alınabilmektedir. Alım-satım işlem hızları ise BTC sistemine göre çok daha hızlıdır. Farklı ülkelerden cüzdanlar arası transfer ise saniyeler içinde gerçekleşir.

  Binance Coin Nasıl Çalışır?

  Binance Coin kendi borsası olan Binance içinde işlem görerek çalışır. Binance platformu içinde BNB ile yapılan her bir işlem kayıt altına alınır. Binance Coin çalışma şekli takas ve alım-satım işlemlerini destekler. Binance kripto para borsasında kayıtlı yatırımcılar, Binance içinden BNB satın alabilirler. Bu satın alma işlemini ise BNB’nin çalışma sistemi gereği sahip olduğu kredi kartı ile ödeme opsiyonu özelliğinden yararlanarak gerçekleştirirler.

  Binance Coin çalışma şekli kapsamında diğer kripto para birimleri ile de takas edilebilir. Örneğin elinde BTC ve ETH bulunan yatırımcılar Binance borsası üzerinden bu kripto paralar ile ödeme yapma karşılığında BNB edinirler.

  Binance çalışma sisteminde öne çıkan detaylardan biri ise enflasyondan etkilenmeme niteliğidir. Binance her yıl, senelik karının %20’si ile BNB satın alır. Bu BNB’leri Binance kripto para borsası içinden BNB yakmak için alarak, piyasanın enflasyondan etkilenmesini önler. Şirket bu işlemi borsa içinde 100.000.000 BNB kalana kadar devam ettirir.

  Binance tüm takas ve alım-satım işlemlerinde cüzdan şifreleri sayesinde yüksek güvenlik sunar. Borsa içinde ve ağda gerçekleşen her işlem kayıt altına alınır. Özel matematik kodları çözen madenciler tarafından onaylanır. Bu kapsamda sistemde bir kez gerçekleştirilen bir işlemin hiç olmamış gibi tekrar gerçekleştirilmesi mümkün olmaz. Bu çalışma sistemi karapara aklama ve dolandırıcılık işlemlerini ortadan kaldırmak için tercih edilir.

  Binance Coin (BNB) Avantajları Neler?

  Binance Coin avantajları şu şekilde sıralanır:

  • Binance Coin kendisi için özel tasarlanan anahtar şifreli kripto para cüzdanları ile yüksek güvenlik sunar.
  • Kripto para borsası içinde alım-satım işlemleri ile kar elde etmeye imkan tanır.
  • Diğer kripto para birimleri ile takas gerçekleştirebilme avantajı sunar.
  • Dünyanın her yerinden saat kısıtlaması yaşamadan transfer ve alım-satım işlemlerinden yararlanma avantajı sağlar.
  • Yüksek güvenlikli bir kripto para piyasasında işlem yapma avantajı sağlar.
  • Kripto para cüzdanı sayesinde her an bakiye görüntüleme avantajı sağlar.
  • Alım-satım işlemlerinde yüksek hız avantajını destekler.
  • Para değerleri karşılıklarına dönüştürülebilir.
  • Kripto para alımında kredi kartı ile ödeme yapabilme avantajı sağlar.
  • Binance gibi geniş bir borsa ağında işlem yaparken Binance Pool ile madencilik işlemlerini yapabilme avantajı sunar.
  • Madencilere yüksek kazanç elde etme imkanı tanır.
  • ASIC cihazlara ihtiyaç duymadan kripto para üretimi yapabilme avantajı sunar.

  Tüm bu avantajları taşıyan Binance Coin işlemleri ise Binance kripto para borsası içinden gerçekleştirilir.

  Binance ile sunulan diğer bir avantaj ise birden fazla kripto para birimine aynı anda erişim gerçekleştirme işlemidir. Binance borsası üzerinden işlem yaparken sadece BNB kullanılmaz. Dünyanın en geniş borsa platformları arasında yer alan bu sistemde, BNB ile takas gerçekleştirmek için diğer kripto para birimlerini de aynı alandan satın almak mümkündür. ETH, BTC gibi değerli kripto para cinsleri satın alındıktan sonra aynı alanda BNB ile takas edilirler. Tüm işlemler özel kodlar ile koruma altına alınır.

  Binance Coin (BNB) Nasıl Üretilir?

  Binance Coin üretimi için madencilik işlem adımlarını gerçekleştirmek gerekir. Bu kapsamda BTC üretiminde olduğu gibi ASIC cihazlara gerek duyulmaz. Üretim işlemi için yeterli ekran kartı kalitesine sahip olan bilgisayarlar ile Binance Pool üzerinden madencilik yapılır. Performans değerleri yüksek bir bilgisayar ile ilk olarak BNB cüzdan alınmalı, ardından Binance borsasına kayıt sağlanıp, Binance Poll alanına dahil olunmalıdır. Bu kapsamda sistem üzerinden madencilere iletilen matematik problemler çözülmelidir. Problemlerin her çözümünde yatırımcıların bir takas işlemi için onay verilmiş olur. Bu onay ardından BNB açığa çıkar ve üretim tamamlanır. Madenciler bu üretimden açığa çıkan Binance Coin’lerin bir kısmını ödül olarak alırlar.

  Binance Coin (BNB) Nasıl ve Nereden Alınır?

  Binance Coin, Binance kripto para borsası içerisinden alınır. Binance kripto para borsası ile BNB satın almak için ilk olarak üyelik işlemlerinin tamamlanması gerekir. Binance kripto para borsası platformunun ana sayfasından "kayıt ol" sekmesine giriş yapılmalıdır. Ekrana gelen tablo üzerine e-posta, belirlenen bir şifre ve referans kimliği isteğe bağlı olarak girilip, "hesap oluştur" kutucuğuna tıklanır. Bu adım ardından yönlendirilen sayfadan " kripto para satın al" sekmesine giriş yapılarak, "kredi kartı ile öde" seçeneğine tıklanır. Ekrana gelen alandan talep edilen BNB adedi seçildikten sonra, karta ilişkin numara yazılıp, "alım emri" konutuna tıklanır. Bu adımlar ardından alınan BNB’ler kripto para cüzdanı içinde görüntülenir.

  Alım işlemleri banka kartında yer alan TL, Dolar ve Euro birimleri üzerinden gerçekleştirilebilirler. Diğer yandan takas işlemleri gerçekleştirmek amacı ile ödemeler diğer kripto para cinsleri ile yapılabilmektedir.

  Binance Coin (BNB) Madenciliği (Mining) Nasıl Yapılır?

  Binance madenciliği yapmak için ekran kartı kalitesi yüksek bilgisayarlar ile Binance Pool alanına dahil olunması gerekir. Bu işlem için ilk olarak bir BNB cüzdanı edinilmeli, Binance kripto para borsanı kayıt ardından Binance Pool alanın giriş yapılmalıdır. Bu sistem işleyişinde madencilere çözülmesi zor ve karmaşık matematiksel problemler gönderilir. Kod problemlerini çözen ve borsada alım-satım işlemleri için gerekli onayları veren kişiler madenci olurlar. Her bir çözüm ardından ise BNB açığa çıkar. Ortaya çıkan bu BNB’lerin belirli bir kısmı madenciye ödül olarak verilir.

  Madenci olmak için öncelikle kod bilgisine sahip olmak gerekir. Diğer yandan madenci havuzları için alınan ücret düzenli olarak karşılanmalıdır.

  Binance Pool ile yapılan madencilik işlemleri sayesinde BTC’nin ASIC madenciliğinden daha fazla kazanç sağlama avantajı elde edilir. ASIC cihaz için yüksek maliyet harcamak yerine sadece ekran kartı kaliteli bir bilgisayar kullanarak madencilik yapmak Binance ile mümkün hale gelir. Bu kapsamda BTC üretiminde gerekli olan enerji kaynağı oranından çok daha düşük seviyeli enerji harcaması ile kripto para birimi üretilir. ASIC cihazı soğutmak için gerekli olan ek cihazların temin edilmesine gerek kalmaz. Bu yol ile ikinci bir masraftan kurtulmak mümkündür. Günün her anı ve sürekli kripto para üretimi yapılır.

  Binance Coin (BNB) Dezavantajları Neler?

  Binance Coin dezavantajları arasında cüzdan şifrelerinin unutulması halinde bakiyeye erişim gerçekleştirmenin zorlaşması yer alır. Bu problem tüm kripto para birimlerinde bulunur. Cüzdanda saklanan bir BNB her zaman risklere açıktır. Örneğin bir donanım cüzdan virüs ve kötü niyetli yazılım taşıyan bir bilgisayara bağlanırsa, BNB’lerin hacklenme ihtimali yükselir. Bu dezavantajdan etkilenmemek için cüzdanların kullanıldığı cihazların virüsten korunması gerekir.

  BNB için söz konusu olan diğer bir dezavantaj ise fiyat hareketliliğidir. Kripto para birimleri fiyatlarına ilişkin yüksek iniş ve çıkışları ile gündeme gelen para birimleridir. Bu kapsamda deneyimli yatırımcılar için bir fırsat kaynağı olan BNB, kripto para borsası hakkında detaylı bilgi edinmeyenler için riske dönüşebilir. Bu dezavantajdan korunmak için alım-satım işlemlerinde her zaman anlık fiyat ve grafik takibi yapılmalıdır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle