Kripto Para

Küba, kripto paraları yasal olarak kabul edecek!

  Orta ve Latin Amerika bölgelerinde kripto paralara karşı artan olumlu yaklaşımlara bir yenisi daha eklendi. Uzun yıllardır ekonomik zorluklar çeken Küba’da, kripto paraların tanınması ve kripto para ödemelerine yönelik düzenleme adımları atıldı.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, 8 Haziran tarihinde Bitcoin’i (BTC) ülkenin resmi para birimi ilan etti. Kongre’de onaylanan yasa, 7 Eylül tarihinde yürürlüğe girecek. El Salvador’da atılan bu adım, başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde olumlu şekilde karşılandı. Özellikle ekonomisi küçük ülkelerin sıcak bakmaya başladığı kripto para adımlarının bir yenisi de Küba’da atıldı. Küba, kripto paraları tanıma ve kripto paraların ödemelerde kullanılması konusundaki kararını Resmi Gazete’sinde yayımladı.

  Bloomberg haberine göre Küba Merkez Bankası (BCC), 26 Ağustos Perşembe günü bir açıklamada bulundu. BCC açıklamasında, dijital varlıklar ile yapılan ödeme işlemlerine, kripto paraları da kapsayacak şekilde düzenleme getirileceğini bildirdi. Söz konusu düzenlemede, dijital varlıkların ticari işlemlerde nasıl kullanılacağının yanı sıra dijital varlık hizmet platformlarının “nasıl lisanslandırılacağı” konusuna da düzenlemeler getirilecek.

  Küba’da Ambargo Sonrası Küçülen Ekonomide “Kripto” Sesleri Duyuluyor

  BCC açıklamasına göre ülkede dijital varlıklara yönelik yeni yasalar çıkarılacak ve ödeme hizmetlerinin nasıl gerçekleşeceği, bu hizmetlere aracılık yapan firmaların ne gibi kurallara tabi tutulacağı belirlenecek. Bilindiği gibi Donald Trump döneminde ABD’nin ambargolarından dolayı Küba’da daha yoğun görülen ekonomik zorluklarla birlikte kripto para kullanımı daha yaygın hale gelmişti. Şimdi ise Küba’da daha çok benimsenen kripto para alanına çeşitli düzenlemeler getiriliyor.

  BCC, Dijital Varlıkları Nasıl Tanımlıyor?

  BCC, söz konusu düzenlemelerin kapsadığı kişi ve kuruluşların “sosyoekonomik çıkarlarını” gözeterek bu tür işlemleri yapmalarına izin verecek. BCC’nin açıklamasında “dijital varlık” tanımında “Dijital olarak alınıp satılabilen veya transfer edilebilen ya da ödeme veya yatırım amaçlı kullanılabilen bir değerin, dijital temsili” ifadeleri yer alıyor. Bu tanımlama haliyle, dijital varlıkların; kripto varlıkları, kripto paraları, sanal paraları ve CBDC’leri de kapsadığını gösteriyor.

  Yeni Yasadan Kimler Yararlanabilecek?

  Küba’da kamu kurum ve kuruluşları BCC izni olmadan dijital varlık işlemi yapamayacak. Finans kuruluşları ve tüzel kişiler, sadece BCC yetki vermişse kendi içlerinde ya da gerçek kişilerle dijital varlık işlemleri yapabilecek. 26 Ağustos’ta yerel Resmi Gazete’de yayımlanan karar, 20 gün sonra yürürlüğe girecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle