Kripto Para

Binance’a Güney Afrika’dan büyük darbe! Halk uyarıldı

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, son dönemlerde çeşitli bölgelerde yasal düzenleyicilerin radarına girdi. Bu kez de Güney Afrika’nın mali düzenleyicisi Mali Sektör Davranış Otoritesi (FSCA), halkı Binance Group konusunda uyardı.

  Binance borsası son dönemlerde çeşitli bölgelerde yasal düzenleyiciler tarafından aldığı uyarılar, gelen yaptırımlar ve kısıtlamalarla köşeye sıkıştı. Regülatörlerle bu konuda daha sağlıklı iletişim kurmak adına köklü bir değişime gitme kararı alan Binance, regülatörlerin uyarılarından kaçamıyor. Birçok bölgede yasal operasyonlara maruz kalan Binance için, şimdi de bir uyarı Güney Afrika’dan geldi. Güney Afrika’nın mali düzenleyicisi Mali Sektör Davranış Otoritesi (FSCA), halkı Binance Group konusunda dikkatli olmaları adına uyardı.

  Güney Afrika’da Halk, Binance’a Karşı Uyarıldı

  FSCA, düzenlenen bir basın toplantısında halkı Binance Group ile iş yaparken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Mali düzenleyici, uyarısında kuruluşun yetkisiz olduğunu hatırlattı. FSCA tarafından yapılan bu uyarı, Binance’a Güney Afrika’da herhangi bir şekilde aracı finansal hizmet sağlayıcı izninin verilmediğini gösteriyor. Binance, daha önce yaptırımlara maruz kaldığı bölgelerde de lisanssız şekilde hizmet verdiği için kısıtlamalarla karşı karşıya kalmıştı.

  FSCA, halka yaptığı uyarısında Güney Afrika’da kripto para sektörünün düzenlenmediğini ve yatırımlar konusunda işlerin ters gitmesi durumunda yatırımcıların paralarının kaybetme riski olduğunu dile getirdi. Ağustos ayında, Güney Afrika merkezli banka olan Absa, müşterilerinin Binance borsasına ödeme göndermelerini engellemişti. Banka, yerel döviz kontrol düzenlemeleri kapsamında dijital varlık satın alınmasını yasakladığını öne sürdü.

  Binance, Beklenmedik Ülkelerde Dahi Yaptırımlara Maruz Kaldı

  Binance borsası için Güney Afrika’dan gelen uyarı ve yaptırımlar şaşırtıcı ya da yeni olmadı. Zira Binance, kripto para karşıtı olmadığı, hatta kripto para dostu olduğu bilinen bazı bölgelerde bile bu tür yaptırım ve kısıtlama operasyonlarına maruz kaldı. Örneğin hafta başında Singapur Para Otoritesi de Binance borsasını “yerel ödeme kurallarını ihlal etmek” ile suçlamıştı.

  Güney Afrika’da Vergi Kaçıran Kripto Kullanıcılarına Hapis Cezası Verilebilir

  Güney Afrika’da geçtiğimiz ay Güney Afrika Gelir Servisi, kazançları üzerinden %45 oranında vergi ödemek zorunda kalacak olan kripto para kullanıcılarına yönelik daha katı vergi koşulları da getirmişti. Gelen yeni vergilerden kaçanlara ülkede hapis cezası dahi uygulanabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle