Kripto Para

Çin durulmuyor! Kriptolara yönelik bir yasaklama daha

  Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası, bir şirketin web sitesini engelledi. Banka, şirketin kripto para ticareti için yazılım hizmeti verdiğinden şüphelendiği için böyle bir karar aldı. Kararın açıklanması ile birlikte Bitcoin (BTC) sert düşüş yaşadı. Bitcoin’deki düşüş, hızlı şekilde altcoinlere de yansıdı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Mayıs ayından bu yana kendisini 40 bin doların üzerine atmak için çaba veriyor. 14 Haziran tarihinde 1 kez 41 bin dolar seviyesini gören BTC, bunun dışında yaklaşık 1,5 aydır 35 bin dolar etrafında fiyat mücadelesi veriyordu. Yeni haftaya ve yeni güne yeşil grafikler ile giriş yapan Bitcoin, Çin’den gelen bir yeni olumsuz haber ile yeniden sert bir düşüş yaşadı. Çin’den haber geldiği sırada 35 bin 200 dolar seviyesinde işlem gören BTC, haber ile birlikte kısa sürede 34 bin dolara kadar geriledi.

  Şirketin Sitesine “Kripto Ticareti Yazılım Hizmeti” Şüphesiyle Erişim Engeli Getirildi

  Bloomberg Terminal ve 8BTC haberlerine göre Çin Halk Bankası’nın (PBoC) bir departmanı, kripto para ticareti için hizmet sağladığı şüphesi ile Beijing Tongdao Cultural Development Co. Ltd. isimli şirketin web sitesine erişim yasağı getirdi. Daha önce Çin Halk Bankası, banka ve işletmelere kripto para ticaretine veya madencilik işlemlerine zemin oluşturmamalarını belirtmişti. Banka tarafından atılan bu adım ile Çin Halk Bankası tavrını bir kez daha net bir şekilde göstermiş oldu.

  Yatırımcılar Kripto Yatırımı Yapmamaları Konusunda Uyarıldı

  Gelen yasaklama adımından sonra Çin Halk Bankası tarafından bir de yatırımcılara yönelik bir uyarı metni yayınlandı. Çin Halk Bankası internet sitesinden yayınlandığı uyarı metninde, Çinli vatandaşlardan “son derece yüksek riskli” olarak tanımladıkları kripto paralara yatırım yapmamalarını istedi. Peş peşe gelen yasak ve uyarı adımlarının ardından Çin Halk Bankası “Hiçbir kurum kripto para hizmeti veremez” diyerek uyarısını yineledi.

  Çin Kripto Paraları Neden Yasaklıyor?

  Çin’in artık gözle görülür şekilde kripto paralara savaş açmış olmasının arkasında belirgin bir neden olduğu düşünülüyor. Çin’in, Dijital Yuan ile dijitalleşen dünyada rezerv para birimini elinde tutmak istemesi, bu yasakların arkasındaki temel etken olarak gösteriliyor. Ayrıca Çin, kripto paralarda olduğu gibi ABD dolarını da rakip olarak görüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle