Kripto Para

İngiliz suç direktörü kripto paralar hakkında konuştu!

  İngiltere Suç Ajansı Direktörü Nigel Leary, Bitcoin (BTC) ile ev satışı gibi yüksek meblağlı ürün satışlarının risklerinden söz etti. Leary, bu tür satışların kara para aklama gibi suçlarda kılıf olarak kullanılabileceğinden endişe duyduğunu ifade etti.

  Bitcoin (BTC) gibi kripto paralar, yapıları ve işlevleri itibariyle kullanıcılarına “gizli işlem” avantajı sağlar. Ancak kripto paraların merkezsiz ve kimliksiz şekilde kullanılabiliyor olması, ayrıca kripto para sektörünün çok ciddi şekilde büyümesi birçok devleti bu konuda endişelendiriyor. Dünya üzerinde birçok ülke, kripto paraların suç eylemlerinde kullanıldığına ilişkin beyanlar ile gündeme geliyor. Bu nedenle birçok ülkede kripto para kullanımının yasaklanması ya da kullanımın kısıtlanması gibi önerler de masaya yatırılıyor.

  Kripto paraların en çok kullanıldığı yasadışı alanın kara para aklama suçu olduğu tahmin ediliyor. Zira bu alanda işlemler her ne kadar Blockchain üzerinden takip edilebiliyor olsa da kullanıcılara gizlilik sağlıyor. İngiltere Suç Ajansı Direktörü Nigel Leary de tam olarak bu alanla ilgili endişelerini dile getirdi. Leary, Bitcoin gibi kripto paralar ile ev satışı gibi yüksek meblağlı işlemlerin risk barındırdığını öne sürdü. Leary’ye göre bu tür satışlar kara para aklama gibi suçlar için bir kılıf oluşturuyor ve uygun ortam hazırlıyor.

  Nigel Leary’nin Açıklamaları

  The Times of London’a konuşan Nigel Leary, konuya ilişkin olarak verdiği demeçte şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto varlıklar ile satın alınan her şey hakkında biraz şüpheci olmaya özen gösterelim. Neden işlemlerin bu şekilde yapıldığını ve işlem yapan kişinin neden anonim olmayı tercih ettiğini tüm yanları ile görmek istiyorum. Elbette Bitcoin’de yüksek fiyatlı satışlar yapmak sadece kara para aklayanları değil, kripto zenginlerini de buraya çekebilir. Ayrıca Bitcoin işlemleri kesinlikle anonim değildir, takma isim kullanılır.

  Halka açık defterlerde, cüzdanları arası para akışını kolaylıkla takip edebilirsiniz. Ama cüzdan sahiplerinin kim olduğunu belirleyebilmek için profesyonel Blockchain araştırmacılarını kullanmalısınız.”

  “Banka İşlemleri İçin Kimlik Zorunlu, Bu Alanda Değil”

  Nigel Leary, söz konusu açıklamalarında ayrıca bu gibi dolandırıcılık işlemlerinin uzaktan çok daha rahatlıkla yapılabileceğini aktardı. Leary, bankaya gitmek için kimlik götürmek zorundayken, kripto para işlemlerinde böyle bir zorunluluğun olmamasının, suçluları bu mecralara yönlendirdiğini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle