Kripto Para

Başkanın aksine El Salvador’da vatandaş Bitcoin’e karşı ilgisiz!

  Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador’da paylaşılan istatistikler sektörün hoşuna gitmedi! Başkan Nayib Bukele’nin enflasyona karşı BTC tercihi ve Bitcoin madenciliği ile benimsenmesine yönelik girişimleri halk tabanında karşılık bulmadı!

  El Salvador, Başkan Nayib Bukele’nin aksine Bitcoin’i benimsemeye yanaşmıyor! Geçtiğimiz yıl BTC’nin yasal para birimi olarak kabul edildiği ülkede vatandaşlar, Başkan Bukele ile aynı heyecanı paylaşmıyor! 8 aylık sürede BTC ile yapılan havalelerin oranının %1,9’da kalması, tüm devrimlerde olduğu gibi BTC devriminin de halka inemediği şeklinde yorumlandı.

  BTC ile Havale Yüzde 1.9’da Kaldı!

  Sekiz aylık Bitcoin macerasında El Salvador, henüz istenen düzeye ulaşmaktan oldukça uzakta! Veriler sekiz aylık süre zarfında El Salvador’da kripto cüzdanı kullanan kişilerin 96,3 milyon dolarlık havale işlem gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Gelenekse yöntemlerin oldukça gerisinde olan bu rakam %1,9 olarak açıklanırken, hükümetin bu oranı artırmaya yönelik teşvikleri de işe yaramamış görünüyor!

  Komisyon Alınmayacağı Açıklaması Bile Yeterli Olmadı!

  El Salvador hükümeti ise vatandaşlarını Bitcoin’e ısındırmak için sadece yasal para birimi olarak kabul etmemiş, benimsenmenin ve kullanımın artmasına yönelik teşvikler hazırlamıştı. Bitcoin’i cazip hale getirmek adına BTC ve devlet cüzdanının kullanıldığı durumlarda komisyon alınmayacağı açıklanmış, “Çalışanlarımız havaleler için yılda 400 milyon dolar komisyon ödüyor. Sadece bu tasarruf ülkemiz için büyük bir fayda sağlayacaktır.” açıklamalarında bulunulmuştu.

  “Vatandaşlarımızın yanında nakit bulundurmamaları da daha güvenli ve daha pratik” ifadelerinin kullanılarak komisyonsuz havale müjdesinin verildiği açıklamaya karşılık gelmedi. El Salvador halkı, Bitcoin yerine geleneksel yöntemler ile para transfer etme alışkanlığından vazgeçmedi!

  Bitcoin Benimsenmesinde Halen Çok Geride!

  El Salvador Merkez Rezerv Bankası verilerine göre, BTC’nin yasal para birimi olarak kabul edildiği Eylül 2021 – Nisan 2022 arasında 5 milyar 72 milyon dolarlık havale işlemi gerçekleşti. Kripto cüzdanları ile yapılan havale işlemleri ise 96 milyon 300 bin dolar olarak banka istatistiklerine yansıdı. Rakamlar %1,9 oranına karşılık geliyor ve El Salvador hükümetinin aksine henüz El Salvador halkının BTC benimsenmesine henüz hazır olmadığı rakamlardan anlaşılıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle