Kriptopara

Az Bilinen ve Kazandırabilecek 4 Teknik Analiz Tekniği

  Yatırımcılar kripto paralar ile alım satım işlemleri yaparken geleceğe veya bir sonraki seans adımına yönelik belirli tahminleri yapabilmek istiyorlar. Tahminlerin anahtarı ise teknik analizde detaylarında saklı. Bu yazımızda az bilinen ve kazandırabilecek 4 teknik analiz tekniği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

  Arzı Takip Etmek

  Teknik analiz kripto para piyasasındaki varlıklar için yapılırken geleneksel piyasadan çok farklı tekniklerin uygulanması gerektiği düşünülüyor. Ancak bu kanının yanlış olduğunu ifade edebiliriz. Kripto paralarda yatırımcıların alış veya satış işlemlerine göre fiyatlanıp, ekstra şekilde volatiliteden de etkileniyorlar. Bu yüzden arzı takip ederek fiyat yönünü hakkında tahmin yapmak mümkündür.

  Eğer yatırım yapılan kripto paranın gün içinde karşıladığı satın alım talepleri giderek artıyorsa, fiyatında belirli bir süre artabileceği çünkü piyasada arzının azaldığı ifade edilir. Arz azaldıkça nadirleşen kripto para artışa gidebilir. Uzun vadeli yatırımlarda da dolaşımdaki arz dikkatle takip edilmeli. Bazen kilidi açılan çok sayıda token olabilir. Bu da fiyata olumsuz yansıyan bir etken olur.

  Grafik Modellerini Kontrol Etme

  Kripto paralar tarihte belirli dönemde yaptıkları hareketleri tekrarlayabilirler. Eğer yatırımcının bundan haberi olursa, bildiklerine göre yatırım pozisyonu alma ve kar elde etme avantajını kazanır. Kripto paranın geçmişte yaptığı bir hareketin tekrarının günümüzde oluşup oluşmadığı saptamak için ise her gün grafik kontrolü yapılmalıdır. Diğer yandan grafik analizler de takip edilebilir.

  Örneğin kripto para 2018’de grafikte bir mum modeli oluşturmuş ardından 0.10 dolara gelip yükselişe ilerlemişse, 2021’de de mum grafik oluşumu ardından 0.10’u görmesi halinde yükseliş oluşma olasılığını bulunur. Genellikle grafik yorumcu analistler ise bu detaylardan sıklıkla söz ederler. Takip ve analiz ile bu detay fark edilebilir.

  Gündemdeki Haberleri Takip Etme

  Sadece gündemdeki haberleri takip etmek değil bir haber etkisi ile kripto paranın üzerinde nasıl etkilerin meydana geldiğini not almak da yatırımda doğru yönü belirlemeye yardımcıdır. Örneği Elon Musk Bitcoin’i madencilikteki enerji tüketimine yönelik eleştirdiğinde meydana gelen fiyat düşüşü asıl önemli olan nokta değildir.

  Önemli olan bu Bitcoin haberinden sonra fiyatın ne kadar düştüğüdür. Bu eleştiri geldiğinden BTC’nin ortalama 64 bin dolar bandından 30 bin dolara kadar sürüklendiğini gördük. Her gün gündemi takip etmek ve yatırım yapılan kripto para projesini doğrudan eleştiren ve onu sarsabilecek açıklamaların oluşması halinde ne kadar fiyat aralığında bir düşüşün oluşabileceğini notlar alarak aşağı yukarı tahmin etmek, yatırımda doğru kararları almaya yardımcı olur.

  FUD Kaynaklarını Takip Etme

  FUD yani panik ile piyasaya giriş yapan yatırımcıların o an piyasada olduklarını anlamak, yatırımda avantaj elde yardımcı olur. Çünkü FUD’a kapılan acemi yatırımcılar genelde hızlı bir şekilde satışa gitmeye çalışarak fiyat düşüşüne sebep olurlar. Bunu bilerek yanlış bir karar vermekten kaçınabilirsiniz.

  Eğer bir kripto paranın fiyat grafiğine baktığınızda düşüş trendi varsa ve buna rağmen aralıklar ile dalgalanmadan çok farklı bir modelde sert çizgiler ile fiyat değişiyorsa, FUD’a kapılanların satışta olduğunu anlayabilirsiniz. Süreçte kısa bir vadede daha fiyatın düşeceği ve satışın doyuma ulaşması ardından artışların gelebileceği analistlerce çokça belirtilir.

  Sonuç

  Kripto paralar ile yatırım yaparken teknik analiz dahi yapsak dışarıda yer alan gelişmeleri bilerek grafikleri kontrol etmek gerekiyor. Grafikte seneler sonra meydana gelen benzer modelleri, acemi yatırımcıların piyasadaki satışlarını izleyerek, belirli fiyat tahminlerini yapmak daha da kolaylaşıyor. Siz de bir sonraki teknik analizinizde bu noktalara dikkat ederek bir inceleme yapabilir ve analiz tekniklerinizi geliştirebilirsiniz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle