Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 6 – 13 Ağustos 2022

  Kripto para piyasasında risk iştahının artmasıyla birlikte yatırımcıları sevindiren ralliler takip edildi. Geride kalan haftada Bitcoin (BTC) fiyatında etkisini gösteren iyimserlik, popüler altcoin fiyatlarına da olumlu yansıdı. Ancak haftalık bazda en çok kazandıran altcoinler arasında piyasa değerine göre ilk 100 listesinde olan projeler dikkat çekti.

  6 – 13 Ağustos 2022 tarihleri arasında yatırımcısına en çok kazandıran altcoinleri ve önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Celsius (CEL)

  Yerli yatırımcıların da yakından takip ettiği ve geçmiş dönemde iflas edeceği iddiaları ile gündeme gelen Celsius (CEL) coin, son 1 haftada çok hızlı toparladı. İflas haberleri ile fiyatında ciddi bir ucuzlama olan CEL coin, kripto paralarda artan risk iştahından çok iyi faydalandı. CEL coin fiyatı haftalık bazda yüzde 178.29 oranında ciddi bir yükseliş kaydederek yatırımcısını sevindirdi.

  Teknik olarak, CEL coin fiyat rallisi, göreli güç endeksinin (RSI) 70 eşiğinin üzerine çıktığı Ağustos ayı başlarında ilk sinyallerini verdi. Şirketin devralma söylentileri, CEL coin yukarı yönlü gücünün arkasında yer alan en önemli haber akışı oldu. Özellikle, Ripple, 10 Ağustos'ta Reuters tarafından alıntılanan isimsiz bir kaynağa göre Celsius Network'ün varlıklarını satın alma talebiyle gündeme geldi.

  Bu haberin duyulmasının ardından CEL coin fiyatı iki katından fazla arttı. Temmuz ayında, Goldman Sachs'ın Celsius Network'ü 2 milyar dolara satın alma niyetiyle ilgili söylentiler ortaya çıktığında 0,39 dolar seviyesindeydi. CEL coin fiyatının son iki aydaki dev yükselişinin arkasında bir perakende tüccarlar ordusu yer aldı. Bazı tüccarlar, CEL coinin aşağı yönlü beklentilerini sınırlamak için kısa bir daralma düzenledi. 

  Kısa sıkışma, bir varlığın fiyatının aniden yükselmesi ve açığa satış yapanların pozisyonlarını kapatmak için en etkili yöntem olarak biliniyor. (Short squeeze) Başka bir deyişle, kısa vadeli tüccarlar sadece iki gün içinde yaklaşık 300.000 CEL pozisyonunu kapattı. Bunun ardından CEL coin fiyatındaki yükseliş kaçınılmaz oldu. 

  Ankr (ANKR)

  Haftalık en çok kazandıranlar listesinin ikinci sırasında Ankr (ANKR) coin yer aldı. Bir süredir konsolidasyon sürecinde olan ANKR coinde öne çıkan haberler kripto para topluluğunun dikkatinden kaçmadı. Özellikle dev borsa Binance tarafından yapılan duyuru sonrası ANKR coinde ciddi bir ralli başladı ve haftalık kazanç yüzde 38 seviyesine kadar tırmandı. 

  İşlem hacmine göre kripto para sektörünün en büyük borsası Binance borsası risk sermayesi kolu olan Binance Labs'tan taze sermaye aldı. Bu sermaye ile Ankr platformuna yatırım yapılacağının açıklanması kripto para basınında geniş yankı buldu. Binance Labs, yatırım kolu kripto şirketlerini ve Web3 ekosistemindeki gelişmeleri desteklemek kapsamında zincirler arası merkezi olmayan finans hissesi protokolü Ankr'a stratejik bir yatırım yaptığını açıkladı.

  Binance Labs, hizmete yeni sermaye enjeksiyonunu onayladı ancak Ankr'a yatırılan tam miktar konusunda açıklama yapılmadı. Ankr'a yapılan yatırım, verimli bilgi işlem gücü sağlamak için dünyanın dört bir yanına yayılmış düğümlerden yararlanan bir çözüm olan protokolün uzaktan prosedür çağrısı (RPC) hizmetini destekledi. Bu gelişmeler ANKR coinde yeni bir ralli başlattı.

  Ankr, çapraz zincirleme olarak da bilinen çeşitli blok zincir ağlarıyla staking uyumluluğuna güç veren bir DeFi çözümüdür. Protokol 2017'de başlatıldı ve şu anda yaklaşık 18 merkezi olmayan zincirde çalışıyor. ANKR coin fiyatında yaşanan olumlu gelişmeler sonrası yerli kripto para yatırımcıları portföylerinde bu altcoine daha fazla yer açmaya devam ediyor.

  Nexo (NEXO)

  6 Ağustos tarihinden bu yana yatırımcısının yüzünü güldüren altcoin projeleri arasına Nexo (NEXO) coin de geldi. NEXO coin yüzde 34.64 oranında değer kazanarak dikkatleri üzerine çekerken altcoin yatırımcılarından büyük talep gördü. NEXO coin fiyatındaki artışta kripto para basınına yansıyan önemli haberler etkili oldu. 

  Yerli yatırımcıların mesafeli yaklaştığı projelerden biri olan NEXO coin, geride kalan haftada yatırımcısına ciddi oranda kazanç sağladı. Bloomberg News'in haberine göre, geçen ay müşterilerin para çekme işlemlerini durduran kripto platformu, alacaklılara karşı koruma elde etti. Mahkeme ayrıca Vauld platformundan alacaklılara iki hafta içinde nakit akışı ayrıntılarını vermesini istedi. 

  Kripto para topluluğu tarafından yakından takip edilen Moratoryum, Vauld platformuna, izin kaldırılana kadar şirkete karşı yasal işlem yapamayacak olan 147.000 alacaklısına karşı koruma sağladı. Bu gelişmeler NEXO coin fiyatında iyimser bir görünüm ortaya koyunca alıcılardan talep geldi. NEXO coin son 7 gün içinde yüzde 30’dan fazla değer kazanarak yatırımcılarını sevindirdi.

  Huobi Token (HT)

  Kripto para dünyasının önde gelen alım satım platformlarından Huobi Token (HT) fiyatında olumlu sinyaller takip edildi. Bir süredir rakiplerinden geri kalan borsanın yerel kripto para birimi HT token hızlı yükseliş performansı ortaya koydu. Geride kalan haftada HT fiyatında yüzde 19.52 oranında bir iyileşme kaydedilirken bu yükseliş yatırımcıların yüzünü güldürmeye yetti. 

  Huobi Token (HT) rallisinin arkasında, Tron kurucusu Justin Sun ve FTX patronu Sam Bankman-Fried gibi kripto devlerinin anlaşma haberleri etkili oldu. Hisse devriyle ilgili olarak Houbi ile ön temasın artması, kripto para basınında geniş yankı buldu. Tron kurucusunun beklenen devralma ile ilgili yorumlarını paylaşması özellikle sosyal medyada çok konuşuldu.

  Tron kurucusu Sun, şu ana kadar Huobi'nin kurucusu ile herhangi bir müzakereye varmadığını belirtirken FTX kurucusu SBF ise şu anda yorum yapmamaya karar verdi. Ancak bir Huobi sözcüsü haberi doğruladı ve Li'nin bazı kuruluşlarla temasa geçtiğini vurguladı. Geçen hafta düzenlenen Huobi paydaşlar toplantısında, destekçileri bu yaklaşan karara biraz ışık tuttu. 

  Huobi borsasının kurucusu 2 milyar ila 3 milyar dolar arasında bir değerleme beklediğini belirtti. Bu haberler HT coin fiyatında yaşanan rallinin temel tetikleyicisi oldu. Bilindiği üzere Huobi, Çin'den çekilen dünyanın en büyük Bitcoin ticaret platformlarından biri. Kripto borsası, ulus dijital varlık ticaretini yasa dışı ilan ettikten sonra Çin'deki hizmetini kısıtlıyor.

  NEAR Protocol (NEAR)

  Zaman zaman parabolik yükselişlerle adını duyuran NEAR Protocol (NEAR) coin yine yatırımcısını şaşırtmayı başardı. En değerli 22. kripto para birimi olan NEAR coin fiyatında yüzde 17.94 oranında artış görülmesi dikkat çekti. NEAR coin değer artışının arkasında kripto para basınına yansıyan gelişmeler etkili oldu. 

  DeFi protokolü NEAR coin diğer kripto para birimlerine kıyasla olağanüstü iyi performans göstererek haftalık en çok kazandıranlar listesine girdi. Haziran çöküşünün dip seviyelerinden yükselen NEAR coin fiyatındaki iyileşme altcoin yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı. Haziran ayının en düşük seviyelerinden başlayarak NEAR coin, sürekli olarak iyi performans gösteren bir varlık olduğu için yatırımcıların dikkatini çekti.

  Ancak bunu yaparken, NEAR coinin satın alma baskısı, FOMO ve madeni para etrafındaki yutturmaca sayesinde doyma noktasına ulaştı. ETH ana ağını ve NEAR protokolünü birbirine bağlayan Rainbow köprüsünden akan toplam Ethereum miktarındaki değişimler NEAR coin talebini arttırdı. Bu gelişmelerle birlikte NEAR coin fiyatında ciddi oranda bir değerleme kaydedildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle