Kripto Para

Bitcoin yatırımcıları dikkat: IMF uyardı! Resesyon kapıda

  Kripto para piyasalarında sular durulmuyor. Bir üst düzey IMF yetkilisinin yaptığı resesyon açıklaması ile birlikte gözler kripto piyasalarına çevrildi. Beklenen tarihin en kötü resesyonunda Bitcoin başa çıkabilecek mi?

  Uluslararası Para Fonu (IMF) üst düzey yöneticisi Kristalina Georgieva, küresel ekonomilerin yüzde 33’ünü etkileyecek bir resesyonun yaklaştığına yönelik uyarıda bulundu. Ekonomik büyümede gerçekleşecek yavaşlamanın zor günler geçiren Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasalarına etkileri merak ediliyor.

  2023’ün 2022’den Daha Zorlu Geçeceği Konuşuluyor!

  Üst düzey yönetici Kristalina Georgieva tarafından yapılan resesyon uyarısında, “Çin’in bu yılki ekonomik büyümesi, 40 yılda bir ilk kez diğer küresel ekonomilerin altına düşecek. Ayrıca, sürmekte olan Ukrayna – Rusya Savaşı, Avrupa Birliğinin (AB) ekonomik büyümesinde yakın zamanda bir yavaşlama olduğunun kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.

  IMF yetkilisi sözlerine, “AB’nin yüzde 50’sinin bu yıl resesyona gireceğini” ekleyerek 2023 yılının 2022 yılından daha zorlu geçeceği uyarısında bulundu. Yapılan açıklamada ABD’nin esnek ekonomisinin nispeten durgunluktan daha az etkileneceği söylenirken, ülkeden gelen verilerin de bu görüşü doğruladığı ifade edildi.

  FED Sıkılaşmaya Devam Edecek

  Georgieva’nın açıklamalarında her ne kadar ABD ekonomisi esnek ve resesyona karşı dayanabileceği şeklinde açıklama detayı fark edilse de bu açıklama bile ABD Merkez Bankasının (FED) parasal sıkılaştırmadan vazgeçebileceği ihtimalini doğurmadı! FED’in yükselen enflasyon nedeniyle faiz oranlarını sıkılaştırmaya devam edeceği savunulurken, FED’in kararını şekillendirecek olan iş gücü piyasasına yönelik kritik veri 12 Ocak 2023’te yayınlanacak.

  Bitcoin ve Altcoin’ler Bu Durumdan Nasıl Etkilenir?

  Yükselen enflasyonun ardından gelen parasal sıkılaştırma ile ağır kan kaybeden kripto para piyasasının bu zorlu resesyonda nasıl bir performans göstereceği merak ediliyor. Halihazırda son FTX iflası ile sürüncemenin sürdüğü kripto piyasalarında, ufukta görülen olası Gemini iflası da tedirginliği artırmaya yetiyor.

  Kripto savunucuları, Bitcoin’in 21 milyon ile sınırlı arzının gerçek bir enflasyon koruması için şans vereceğini ifade etseler de son yaşananlar henüz hafızalardan silinmedi. Bu süreçte altının güvenli liman olarak kalması ise ayrı bir detay olarak istatistiklere yansıdı. Olası resesyon senaryosunun gerçek olması halinde enflasyona karşı koruma adına Bitcoin ile altın savaşından hangi enstrümanın gerçek koruma sağlayacağına yönelik kavganın da son bulacağı şeklinde yorumlanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle