Analist Terra (LUNA) çöküşündeki suçluyu ifşa etti!

  Terra (LUNA) eleştirmeni Fatman, sosyal medya hesabından açıklamalar yaptı. Başka bir analistin raporunu paylaşan Fatman, Terraform Labs’in Nisan ayında 450 milyon doları nasıl toplu olarak boşalttığını gözler önüne serdi…

  Kripto para topluluğunun yakından tanıdığı isimlerden anonim kripto para analisti Fatman, Terra (LUNA) eleştirilerine devam ediyor. Twitter’da başka bir analistin verilerini paylaşan ünlü isim, Mayıs ayında gerçekleşen Terra çöküşünün perde arkasını inceledi. Sosyal medyanın çok konuştuğu analistlerden biri haline gelen Fatman, zincir üstü verilere göre çarpıcı detaylar otaya çıkardı. 

  Terra’nın Çöküşüne Işık Tuttu 

  Mayıs ayında Terra (LUNA) çöküşü ile birlikte kripto paralar ciddi seviyede eğer kaybetmiş ve ayı piyasası koşulları etkisini göstermeye başlamıştı. Bu çöküşü inceleyen Fatman, Terra USD (UST) ve Terra’nın (LUNA) çöküşünün arkasında Terraform Labs ekibinin olduğunu iddia etti: “Yeni blok zinciri verileri Mayıs ayında UST çöküşünün temel nedenini ortaya koyuyor. Depeg’e giden 3 hafta içinde, bir kuruluş açık piyasada 450 milyon doların üzerinde UST sattı.” 

  Sosyal medyada büyük ilgi gören Fatman’in bu paylaşımları kripto para takipçilerinin dikkatinden kaçmadı. Ünlü analist, kripto paralarda deprem etkisi yaratan çöküşteki suçluyu ifşa etti: “Son satışlarından 4 gün sonra UST çökmeye başladı. Bu kuruluş kim mi? Terraform Labs’den başkası değil.” Ünlü analistin açıklamalarına göre Do Kwon ve ekibi LUNA tokenleri ile Terra USD’yi herhangi bir karşılığı olmadan mint etmiş olabilir. Böylelikle yeni arzı destekleyen hiçbir gerçek ABD doları olmadığı için bir nevi karşılıksız varlık elde edildi. 

  Terra’nın Çöküşü Kaçınılmazdı

  Deneyimli kripto para analisti, bu hatalar yüzünden Terra’nın çöküşünün bir nedene bağlı olmadan zamana bağlı hale geldiğini vurguladı. Nisan ayında Terraform Labs’in botlarıyla bağlantılı adresler, Curve Finance (CRV) havuzlarında toplu halde UST göndermişti. Analist tüm ekosistemi çöküşe götüren olayı tek bir saldırıdan ziyade geliştiricilerin yüklü miktarda UST satmasına bağladı.

  Fatman, Terra çöküşünde en çok etkilenen projenin Anchor Protocol (ANC) olmasına da değindi. UST mevduatlarında yüzde 19.5 AYP sunan bu proje, Kwon ve meslektaşlarının popülerlik kazandırdığı bir projeydi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle