Kripto Para

SHIB ekibi CoinMarketCap’i suçladı ama yanıt gecikmedi

  Son dönemlerin en popüler kripto para birimlerinden biri olan Shiba Inu’nun (SHIB) resmi Twitter hesabından, piyasanın en büyük kripto para veri sağlayıcısı konumunda bulunan CoinMarketCap platformuna bir tepki geldi. SHIB geliştiricilerinden gelen tepkilere, CoinMarketCap’ten de yanıt gecikmedi.

  Shiba Inu (SHIB), kripto para piyasalarının son dönemlerdeki en popüler varlıkları arasında yer alıyor. Dogecoin’den (DOGE) esinlenerek, Elon Musk’ın “Shiba Inu cinsi bir köpek” sahipleneceğini duyurmasından sonra piyasaya sürülen SHIB, geçtiğimiz yıl beklenmedik değer artışlarına ulaştı. Fenomen bir varlık haline gelen SHIB’in geliştiricileri, Twitter üzerinden, piyasanın en büyük kripto para veri sağlayıcısı konumunda bulunan CoinMarketCap’e (CMC) bir konuda tepki gösterdi. Bunun üzerine CMC platformundan da bu tepkiye yanıt gecikmedi.

  SHIB Ekibi CoinMarketCap’i Suçladı, Yatırımcıları Uyardı

  CoinMarketCap platformunda, Shiba Inu’ya ait olan 3 sözleşme adresinin sahte olduğu iddia edildi. İddialar üzerine SHIB ekibi de Twitter’dan bir açıklamada bulundu ve yatırımcıları “CoinMarketCap’te yer alan 3 sahte sözleşme adresi” konusunda uyardı. Söz konusu açıklamalarda; BEP20, Solana ve Terra blok zincirlerinde bulunan adreslerin tamamının geçersiz olduğu belirtildi. SHIB ekibi tarafından yapılan açıklamalarda öte yandan sert tepkiler de yer aldı ve CMC’nin bu 3 sahte adresi bilerek yerleştirdiği iddia edildi.

  SHIB Geliştiricilerinden Gelen Açıklama

  Shiba Inu geliştiricileri tarafından CMC’ye yönelik gelen tepkilerde şu ifadeler yer aldı:

  “Lütfen CoinMarketCap’in SHIB için bilerek 3 sahte sözleşme adresi listelediğini unutmayın. Bu 3 adresin hiçbiri (BEP20, Solana ve Terra), geçerli SHIB adresi değildir ve kullanımları da güvenli değildir.

  SHIB ekibine göre CMC, sözleşmelerin listeden çıkarılmaları ile ilgili olarak SHIB geliştirici ekibi ile resmi iletişim kurma yollarının tamamını reddetti. SHIB ekibi, CMC’nin bu konuda kendisini iletişime kapatmasını, platformun “bilerek dolandırıcıların token’ın listelenme bilgilerine zarar vermesine izin vermesi” olarak yorumladı.

  CoinMarketCap’ten Yanıt Gecikmedi

  CoinMarketCap, suçlamalar karşısında kısa sürede bir yanıt vererek, listelenen sözleşmelerin SHIB’in sarılmış (wrapped) token’ın formunun, çapraz zincir işlemlerini kolaylaştırması için tasarlanmış olan “solucan deliği” adresleri olduğunu belirtti. CMC tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Şüphe yaratmamak için şunu söylemeliyiz ki; adresler kötü niyetli değildir. Kullanıcı deneyimini ve zincirler arası işlemleri kolaylaştırması amacıyla, sarılmış varlıklar için bir sözleşme adreslerini yayınlamamız için başka örnekler de bulunmaktadır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle